Dzisiaj jest: 30 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Początek roku. Zmiany w szkołach

wtorek, 01 wrzesień 2015 16:49
Dział: Wiadomości
Autor 

W nowym roku szkolnym gmina chce położyć większy nacisk na zdrowie w szkołach. Do rządowych propozycji wyeliminowania tzw. śmieciowego jedzenia gmina dokłada zdrową wodę i prawidłowe wykorzystanie godzin wf-u.

W tym roku szkolnym gmina chce zwrócić szczególną uwagę na trzy rzeczy: bezpieczeństwo dzieci nie tylko w szkole, ale i poza nią, we współpracy z policją i strażą miejską, na prawidłowe wykorzystanie godzin wf-u oraz na zdrowe jedzenie w sklepikach. - To zapis ustawowy Ministra Zdrowia, ale do tego zapisu jest rozporządzenie wykonawcze, które mówi dokładnie, jakiego rodzaju żywność mogą oferować sklepiki i za to jest odpowiedzialny dyrektor szkoły podpisując umowę z kimś, kto taki sklepik prowadzi – tłumaczy Karol Semik, wiceprezydent Radomia.

To, czego nie mogą sprzedawać sklepiki, to produkty zawierające za dużo konserwantów, sztucznych barwników, cukru i tłuszczu. Jednocześnie gmina w każdej podstawówce i w każdym gimnazjum ustawi dystrybutory wody pitnej dostarczonej przez radomskie wodociągi. - Jeżeli chodzi o naszą wodę, pochodzi ona z bardzo głębokich ujęć, nie jest to woda powierzchniowa, w związku z czym nie wymaga takiego uzdatniania jak wody powierzchniowe. Jest to dobra woda, na co dzień monitorujemy jej jakość – zapewnia Bożenna Jamrocha kierownik sekcji Nadzoru Higieny Komunalnej z Sanepidu. Zdaniem władz miasta, dostęp do takiej wody będzie powodował zmniejszenie popytu na niezdrowe napoje. Docelowo wszystkie szkoły ponadgimnazjalne także zostaną wyposażone w dystrybutory wody bądź w specjalne nakładki do wody pitnej. Gmina zamierza też przyjrzeć się godzinom wf-u. - Parametry, które składają się na właściwy rozwój dziecka dotyczą nie tylko jego odżywiania, ale również jego właściwego spełnienia ruchowego. Dyrektorzy, z którymi odbywałem naradę są zobowiązani do sprawowania pieczy nad właściwą realizacją godzin wychowania fizycznego – mówi Karol Semik.

W Polsce już 61% mężczyzn ma problem z otyłością. To wynik nie tylko niewłaściwego odżywiania, ale też niewłaściwego spędzania czasu wolnego. Za mało ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Dlatego gmina chce wykształcać w młodych ludziach dobre nawyki. Celem jest zmniejszenie ilości dzieci zwolnionych z zajęć wf-u. Bo przecież w ramach wychowania fizycznego jest także turystyka i krajoznawstwo.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Otwarcie nowej szkoły w Bielisze

  W Bielisze w gminie Zakrzew oddano do użytku nową szkołę podstawową. Budowa trwała około 3 lat. Inwestycja kosztowała blisko 11 milionów złotych. Jak mówi dyrektor nowej szkoły, w Bielisze dokonał się skok cywilizacyjny.

 • 150 lat szkoły w Kozłowie

  Nieczęsto zdarza się taki jubileusz, zwłaszcza w niewielkiej miejscowości. Szkoła w Kozłowie obchodzi 150 rocznicę istnienia. Uroczystość połączona została z obchodami roku Kościuszkowskiego.

 • Początek roku w radomskich szkołach

  Z mieszanymi emocjami rozpoczęli dziś w Radomiu uczniowie nowy rok szkolny. Ten rok to rok zmian i nowości. I nie chodzi tu tylko o nowe obiekty w radomskich szkołach, ale i o innowacje w kształceniu.

 • Władze miasta gotowe na nowy rok szkolny

  Wszystkie trzylatki będą miały zapewnione miejsca w przedszkolach – informowały dziś władze miasta na specjalnej konferencji poświęconej edukacji. Prezydent i jego zastępcy – jak dodają – są gotowi na nowy rok szkolny.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej