Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Rocznica wybuchu wojny

wtorek, 01 wrzesień 2015 16:40
Dział: Wiadomości
Autor 

1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej. W kościele garnizonowym w Radomiu odbyła się uroczysta msza święta.

Tradycyjnie już, radomskie obchody wybuchu II wojny światowej odbyły się w kościele garnizonowym, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą. Po mszy wiceprezydent Radomia wspominał o 1 września 1939 roku, o ataku wojsk niemieckich na Westerplatte, ale też i o ataku na sam Radom. Jak stwierdził, II wojna światowa to „najbardziej tragiczne wydarzenie współczesnej historii ludzkości”. - Radom i radomianie doświadczyli wielu okrucieństw wojny w pełnym wymiarze. Zaledwie kilka godzin po ataku na Westerplatte samoloty rozpoczęły nalot na lotnisko na radomskim Sadkowie – powiedział Karol Semik, wiceprezydent Radomia.

Okupacja w Radomiu trwała do stycznia 1945 roku. Karol Semik wspominał o licznych zabitych, o ofiarach, wśród których wielu było przedstawicieli inteligencji. Wiceprezydent przypomniał o masowych mordach, które miały miejsce na terenie Fabryki Broni, przy ulicy Warszawskiej, Kieleckiej i w Rożkach. - Nasze miasto było świadkiem koszmaru masowych straceń. Z ręki hitlerowców zginęły tysiące osób. Miejsca takie jak Firlej, Cerekiew, Kosów, Michałowice, Kończyce, Wincentów gdzie dokonano zbiorowych mordów dziś otaczamy szczególną pamięcią – stwierdził wiceprezydent.

Na zakończenie uroczystości odbył się Apel Pamięci. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty. Nie wiadomo dokładnie ilu radomian zginęło podczas wojny, ale szacunkowe dane mówią o tym, że w ciągu lat II wojny światowej liczba mieszkańców Radomia zmalała o 40 tysięcy.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • 73 lata teamu zakończyła II wojna światowa

    Dziś przypada 73 rocznica zakończenia II wojny światowej. W Radomiu miejskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie, odbyły się tradycyjnie w Kościele Garnizonowym i na placu przed świątynia.

  • Pojazdy z II Wojny Światowej wydobyte z Pilicy

    Dwa unikatowe niemieckie pojazdy wojskowe z czasów II wojny światowej wydobyto z Pilicy, koło Białobrzegów. To transporter opancerzony i ciągnik artyleryjski.

  • Narodowy Dzień Zwycięstwa

    Dziś 70 rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Na uroczystościach rocznicowych żołnierzy z tamtych czasów było niewielu. Ale pamięć o wojnie i jej konsekwencjach wciąż pozostaje i powinna pozostawać żywa.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej