Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

TIR-y nie takie straszne

czwartek, 27 sierpień 2015 17:33
Dział: Wiadomości
Autor 

Z okazji Dnia TIRa mazowiecka „drogówka” zapytała kierowców TIR-ów jak im się jeździ po drogach Mazowsza i co jest dla nich największym zagrożeniem.

Każdego dnia setki tysięcy TIR-ów przejeżdżają przez polskie drogi. Każdego dnia tysiące TIR-ów przejeżdżają także przez Radom drogami S12 i E7. Wielotonowe kolosy od lat są stałym elementem krajobrazu polskich dróg. Kierowcy tych „krążowników szos” 27 sierpnia mają swoje małe święto: Dzień TIR-a. - Tego dnia chcemy zwrócić uwagę na to, że kierowcy samochodów ciężarowych wykonujący międzynarodowy transport drogowy to w znakomitej większości ludzie bardzo przygotowani do swojego fachu i powiem wprost: bardzo dobrzy kierowcy – mówi aspirant sztabowy Jan Borowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Nie bez przyczyny mazowiecka policja kładzie nacisk na odkłamanie wizerunku kierowców ciężarówek. W powszechnej opinii kierowcy TIR-ów i ich pojazdy są dużym zagrożeniem dla innych użytkowników dróg, szczególnie tych w samochodach osobowych i dla rowerzystów. Ale policyjne statystyki mówią co innego. - W zeszłym roku spośród 171 wypadków z udziałem samochodów ciężarowych, tych największych z przyczepami, zaledwie 63 były spowodowane przez tych kierowców – tłumaczy aspirant sztabowy Jan Borowski. W 108 wypadkach poszkodowanymi byli kierowcy TIR-ów. Mazowiecka „drogówka” z okazji obchodzonego Dnia TIR-a zapytała kierowców ciężarówek jak oceniają zachowania na drodze kierowców osobówek, pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Odpowiedzi są zaskakujące. Okazało się, że największym zagrożeniem dla TIR-ów są rowerzyści. - Często jeżdżą po zmroku bez kamizelek odblaskowych. Bardzo trudno dostrzec takiego rowerzystę. Ponadto pojawia się zagrożenie kiedy rowerzyście zamiast jeden za drugim, jadą obok siebie – mówi jeden z kierowców ciężarówek. Najpoważniejsze zastrzeżenia „tirowców” wobec kierowców aut osobowych to wyprzedzanie TIR-ów bezpośrednio przed skrzyżowaniem i gwałtowne hamowanie. Z kolei kierowcy osobówek mają pretensje do kierowców TIR-ów o utrzymywanie zbyt małego dystansu od samochodu jadącego przed nimi i zbyt dużą prędkość. Jednak głosów pozytywnych na temat kierowców ciężarówek jest więcej niż negatywnych. - Jeżdżę dużo. Kierowcy TIR-ów zachowują się super. Zmieniła się mentalność tych kierowców. Zaczęli tolerować małe samochody. Jest duża poprawa w ich zachowaniu na drogach – opowiada kierowca samochodu osobowego. W Polsce działa około dwudziestu pięciu tysięcy firm transportowych, które posiadają prawie sto trzydzieści tysięcy ciężarówek. My z okazji Dnia TIR-a życzymy kierowcom TIR-ów: szerokości.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej