Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wolanów stawia na profilaktykę. Badają bezpłatnie

środa, 26 sierpień 2015 16:06
Dział: Wiadomości
Autor 

Prowadzili już profilaktyczne badania kardiologiczne, ortopedyczne, nowotworowe, badali wady postawy, stan uzębienia i wydolność płuc. Ze względu na zbliżający się rok szkolny teraz znów za darmo prowadzą badania w kierunku wykrywania wad postawy u dzieci. Ośrodek Zdrowia w Wolanowie chce przebadać setkę dzieci. Za darmo.

Julka bierze udział w zajęciach rehabilitacyjnych w ośrodku w Wolanowie od trzech miesięcy. Jak nam mówiła dziś jej mama – u Julki wyraźnie widać poprawę. Bo najważniejsze – to wcześnie wykryć problem. Dlatego teraz ośrodek zdrowia w Wolanowie prowadzi bezpłatne badania pod kątem wykrywania wad postawy. Badania adresowane są do wszystkich, choć z naciskiem na dzieci. - To jest ten okres bardzo ważny, dzieci idą do szkoły, noszą ciężkie, często za ciężkie tornistry. Dzięki tym badaniom rodzice mogą dowiedzieć się, czy ich dziecko ma wadę postawy, czy to początki wady postawy, i jak mają postępować – mówi Agnieszka Stolarczyk, dyrektorka ZOZ w Wolanowie, jednocześnie organizatorka akcji.

W Polsce wady postawy ma od 50 do , nawet, 70% dzieci. To badanie pozwala wykryć potencjalne nieprawidłowości. - Jedno z tych badań to badanie podoskanerem, czyli badanie wysklepienia anatomicznego stopy, czyli sprawdzanie, czy osoba badana ma np. płaskostopie, stopę wydrążoną bądź prawidłowo wysklepioną. Kolejne badanie to badanie w statyce rozkładu nacisku, czyli jak rozkłada się nacisk stóp, lewa względem prawej oraz gdzie są strefy przeciążenia. I kolejne badanie to badanie dynamiczne, badanie chodu – tłumaczy Monika Petlic z firmy Koordynacja.

To już kolejna akcja darmowych badań prowadzona przez ośrodek zdrowia w Wolanowie. W ciągu trzech ostatnich lat ośrodek przeprowadził 25 takich akcji. Średnio co półtora miesiąca. Bo, jak podkreśla szefowa ośrodka, jednocześnie organizatorka akcji, najważniejsze to wcześnie wykryć problem. - Ciesze się, że ludzie są zainteresowani. Bo ta profilaktyka nie tylko w Wolanowie, ale i w Radomiu i w całej Polsce jest bardzo ważna. Dzięki profilaktyce pacjent jest zdrowszy, system jest zdrowszy i profilaktyka także mniej kosztuje – tłumaczy Agnieszka Stolarczyk.

To oczywiście nie koniec badań. Choć głównie adresowane są do mieszkańców gminy Wolanów, to, jeśli ilość pakietów na to pozwala, a często tak właśnie jest, mogą z nich skorzystać także Radomianie. W najbliższym czasie badania planowane także są w Borkowicach, Stromcu i Potworowie. W Wolanowie najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu odbędą się bezpłatne badania w kierunku wykrywania raka jąder u mężczyzn między 16 a 25 rokiem życia.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Na ludową nutę. „Wolanianki”

  Zabiegani klienci mogli na chwilę przystanąć, posłuchać i podziwiać. Przedświąteczne zakupy umilał występ zespołu „Wolanianki”.

 • Archeolodzy w kamienicy Deskurów. Badania przed inwestycją

  Na terenie kamienicy Deskurów prowadzone są badania archeologiczne. Potrzebne do planowanej tam inwestycji. Za kilka miesięcy miasto powinno mieć pozwolenie na budowę. Ale remont kamienicy ruszy jeśli władze miasta pozyskają pieniądze na ten cel. Potrzebna jest bardzo duża kwota.

 • Duże zainteresowanie bezpłatnymi badaniami nerek

  Ponad 450 osób skorzystało z akcji bezpłatnego badania nerek zorganizowanej przez Centrum Dializ przy ulicy Piastowskiej. Jak szacują nefrolodzy, w Polsce kłopoty z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość nie zdaje sobie z tego sprawy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej