Dzisiaj jest: 30 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Skarb w średniowiecznej studni

wtorek, 25 sierpień 2015 17:11
Dział: Wiadomości
Autor 

Szczęście dopisało dziś archeologom, którzy badają pozostałości trzeciej studni odkrytej na radomski rynku. Znaleźli dosyć bogaty zbiór monet z XVIII i początku XIX wieku, a także unikatowe, bogato zdobione, prawdopodobnie pozłacane okucie.

W tym roku archeolodzy badający rynek Miasta Kazimierzowskiego szukali m.in. znajdujących się tu wcześniej studni. Dwie zostały znalezione kilka tygodni temu. Kilka dni temu, w kolejnym wykopie, trafiono na trzecią studnię. - To jest ostatnia studnia, którą zamierzaliśmy w tym roku odnaleźć. W tym ostatnim wykopie udało się nam ją namierzyć, teraz jest pogłębiana, będzie potem inwentaryzowana i opisywana – mówi Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja, która prowadzi badania na rynku. Dziś trwały właśnie prace przy pogłębianiu studni. I badaniu kolejnych warstw zasypiska. I wyraźnie dziś archeologom sprzyjało szczęście. - Dzisiaj odkryliśmy dużo materiału zabytkowego m.in. interesujący zbiór monet z końca XVIII i początków XIX wieku w tym krajcary Franciszka II oraz grosze Księstwa Warszawskiego – opowiada Wojciech Marciniak, archeolog. Pojedyncze monety znajdowane są dosyć często, ale tak bogaty zbiór w jednym miejscu – to już rzadkość. Archeologów zaskoczyło też to, że monety znajdowały się tak płytko. - Te akurat monety pochodzą z zasypiska studni z głębokości ok. 1 metra. To jest też dla nas zaskoczenie, że tak płytko udało się nam te monety wydobyć – opowiada Wojciech Marciniak. Archeolodzy wydobyli także unikatowe, bogato zdobione, pozłacane blaszane okucie. Wartość finansowa tych rzeczy jest niewysoka, ale ich wartość historyczna dla Radomia – znaczna. Dlatego po renowacji część z nich zostanie pokazana. - Mam nadzieję że część z nich po udanej rewitalizacji kamienicy Deskurów i stworzeniu Muzeum Historii Miasta w Radomiu znajdą swoje miejsce również tam – mówi Mariusz Mróz. Zdaniem Mariusza Mroza, być może – jeśli wyrazi zgodę konserwator zabytków – uda się teraz rozmontować elementy studni, zabezpieczyć i po renowacji – także wyeksponować w nowym muzeum.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kolejny park w Radomiu zostanie przebudowany

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację parku na Obozisku. Po przebudowie w parku pojawią się między innymi skatepark, nowe alejki, oświetlenie i plac zabaw dla dzieci.

 • Na Michałowie powstanie park

  Magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację parku na osiedlu Michałów. Przy ulicy Królowej Jadwigi powstaną m.in. ścieżki rowerowe, ciągi dla pieszych, siłownia zewnętrzna i oczko wodne.

 • Duże prace na Mieście Kazimierzowskim. Efekty do 2022 roku

  Kamienica Deskurów, budynki przy Szewskiej i Wałowej, Ratusz, plany związane z zamkiem. Na najbliższe lata szykują się duże prace na Mieście Kazimierzowskim. Jest szansa, żeby ta część miasta odzyskała swój blask.

 • Kolejne inwestycje na Mieście Kazimierzowskim

  Radni zgodzili się na przekazanie aportem spółce Rewitalizacja miejskich udziałów w nieruchomości przy ulicy Wałowej i Bóżnicznej. Spółka złożyła także wniosek unijny na remont kolejnej kamienicy w Rynku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej