Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Sadownicy skarżą się na suszę

poniedziałek, 24 sierpień 2015 16:44
Dział: Wiadomości
Autor 

Sadownicy z regionu radomskiego skarżą się na suszę i proszą o wsparcie. Dziś premier Ewa Kopacz odwiedziła jeden z sadów w Warce. Obiecywała pomoc. Ale sadownicy nie chcą już kolejnych kredytów, nawet na preferencyjnych warunkach.

W Warce sady to 40 procent powierzchni gminy. Z sadów żyją też okoliczne tereny. Także powiat Białobrzeski. Susza mocno dała się we znaki rolnikom. - Posadziliśmy 5 tysięcy młodego sadu. Licząc za drzewko 10 złotych łatwo policzyć jaki był koszt. Opryskać, cały czas podlewanie – skarży się Ewelina Zdrojek, właścicielka sadu w powiecie białobrzeskim. Ale i podlewanie nie zawsze pomaga. - Jak się podlewa taką beczką to nic nie daje. Skała się robi – mówi Hubert Zdrojek. Dlatego w tym roku, jak alarmują sadownicy, niewiele da się zebrać. - Nie będzie co oberwać z tych drzewek, bo one nie urosną. To się nie da włożyć do komory do przechowania. Prawdopodobnie wszystko pójdzie na spady – mówi Grażyna Kościanek, właścicielka sadu w Warce. W poniedziałek z sadownikami spotkała się premier Ewa Kopacz. Jak poinformowała, skutkami suszy ma zając się rząd. - Do grupy poszkodowanych przez suszę dojdą również sadownicy, których trzeba również do tej głównej puli ponoszących olbrzymie straty włączyć – zapewnia premier. Jednak sadownicy nie chcą kolejnych kredytów preferencyjnych. Chcą konkretów. - Żeby to było naprawdę robione, a nie pod publiczkę. Żeby coś z tego wynikało dla ludzi – mówi Ewelina Zdrojek. Zdaniem sadowników najlepszą pomocą będzie utrzymanie stałej ceny skupu jabłek na poziomie nie mniejszym niż 1,5 zł za kg.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Radomska PO chce koalicji. Żeby odsunąć PiS od władzy

    Radomscy parlamentarzyści PO nie mają wątpliwości: trzeba budować szeroką koalicję żeby odsunąć PiS od władzy. Kandydata tej partii na prezydenta Radomia i kandydatów na radnych poznamy w przyszłym roku.

  • PO: rekonstrukcja rządu to kosmetyka. Ma odwrócić uwagę

    Radomscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej krytykują rząd Prawa i Sprawiedliwości. Głównie za postawę wobec protestujących lekarzy rezydentów.

  • PO oskarża rząd PiS

    Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej oskarżają rząd PiS o oszustwa. Tym razem na celowniku PO znalazły się zmiany w ochronie zdrowia, reforma edukacji i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

  • Otwarcie nowej szkoły w Bielisze

    W Bielisze w gminie Zakrzew oddano do użytku nową szkołę podstawową. Budowa trwała około 3 lat. Inwestycja kosztowała blisko 11 milionów złotych. Jak mówi dyrektor nowej szkoły, w Bielisze dokonał się skok cywilizacyjny.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej