Dzisiaj jest: 29 Czerwca 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Benita, Piotr, Paweł

Najważniejsze: bezpieczeństwo

piątek, 21 sierpień 2015 16:31
Dział: Wiadomości
Autor 

Organizatorzy Międzynarodowych Pokazów Lotniczych apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zarówno podczas pobytu na lotnisku jak i poza jego obrębem. Od czwartku do poniedziałku obowiązuje zakaz wypuszczania gołębi i używania dronów. Policja prosi wszystkich kierowców o stosowanie się do jej poleceń.

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. To najważniejszy aspekt weekendowych pokazów lotniczych, które odbędą się na lotnisku na Sadkowie. Od połowy tygodnia nad radomskim lotniskiem i w jego rejonie obowiązuje strefa MATZ (Military Air Traffic Zone) czyli strefa ruchu wyłącznie samolotów wojskowych. Ta strefa ma szerokość nawet do kilkunastu kilometrów. W jej obrębie bez zezwolenia wojska nie może pojawić się żaden obiekt latający. - Mam taki apel do hodowców gołębi żeby w czasie trwania Air Show i praktycznie do poniedziałku 24 sierpnia, nie wypuszczali swoich ulubieńców. Apel dotyczy także posiadaczy modeli latających, latawców i tych osób, które lubią bawić się laserami – mówi pułkownik Artur Kałko, szef zespołu zabezpieczenia Air Show.

Zderzenie samolotu z ptakiem lub jakimkolwiek przedmiotem puszczonym przez człowieka, może mieć tragiczne skutki. - Zderzenie z ptakiem to w najlepszym przypadku ślady krwi na samolocie. Ale kiedy ptak wpadnie do wlotu silnika, to wtedy praca tego silnika liczona jest już na minuty. Pilot ma bardzo mało czasu na wylądowanie. W najgorszym przypadku, pilot musi opuścić samolot. Wiadomo, że wtedy maszyna ulega rozbiciu się o ziemię – dodaje pułkownik Artur Kałko.

Podczas pokazów będzie obowiązywał także bezwzględny zakaz używania dronów w rejonie lotniska na Sadkowie. Ich użycie będzie skutkowało przerwaniem pokazów, a dla właściciela dronu przykrymi skutkami prawnymi. O bezpieczeństwo kierowców i gości przyjezdnych dbać będzie mazowiecka policja. W sobotę i niedzielę pracować będzie w sumie 700 policjantów. - I to już od rogatek Radomia gdzie będą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz z Wydziału Prewencji. Mamy prośbę do osób, które będą jechały do Radomia na pokazy aby zabrały ze sobą białą kartkę formatu A4 z napisem „Air Show 2015”. Będzie to dla nas wskazówka żeby te osoby kierować na odpowiednie parkingi – mówi

Rafał Jeżak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Przypominamy, że będzie 10 miejskich parkingów na terenie Radomia. Z tych parkingów będzie można dojechać na lotnisko na Sadkowie specjalnym autobusem oznaczonym literą „P”. Policja apeluje także o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy. - Ulice będą w Radomiu zablokowane. Wykonujmy polecenia policjantów i służb porządkowych, które będą dbały o nasze bezpieczeństwo. Jeżeli policjant czy inny funkcjonariusz powie, że tu nie mamy wjazdu, to rzeczywiście w to miejsce wjazdu nie mamy – dodaje Rafał Jeżak.

Miasto zadbało także o posiadaczy rowerów. Parking na 150 miejsc zlokalizowany będzie przy ulicy Lubelskiej przy zjeździe w kierunku terminala Portu Lotniczego.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ceny biletów na Air Show znane. Kiedy sprzedaż ?

  Znane są już ceny biletów na tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia na lotnisku na Sadkowie.

 • To będzie największe Air Show w historii

  To już pewne. 25 i 26 sierpnia na lotnisku na Sadkowie odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. W środę w Warszawie podpisano porozumienie o organizacji pokazów w Radomiu.

 • Umowa na organizację AIR SHOW 2018 podpisana

  W środę, 23 maja w pierwszej Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie podpisano porozumienie w sprawie organizacji pokazów Air Show 2018. Dokument będzie określał szczegółowo warunki współpracy i wzajemne zobowiązania przy organizowaniu pokazów.

 • To będą największe pokazy lotnicze

  Już 17 państw zadeklarowało swój udział w międzynarodowych pokazach lotniczych, które 25 i 26 sierpnia odbędą się na lotnisku na Sadkowie w Radomiu. Pokazy uświetnią 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej