Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Pilotażowy system rowerów miejskich

czwartek, 20 sierpień 2015 16:34
Dział: Wiadomości
Autor 

Od dziś w Radomiu działa testowo system rowerów miejskich. Na początek jest to trzydzieści rowerów. Ich bazy mieszczą się przy dworcu, na Placu Jagiellońskim oraz – ze względu na Air Show – przy lotnisku.

 

Konferencja na temat miejskich rowerów, więc władze miasta – na rowerach. Od czwartku w Radomiu działa system rowerów miejskich. - Przy okazji Air Show chcemy zaproponować naszym gościom rower publiczny. Nawiązaliśmy współpracę z firmą Nextbike - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Upraszczając rower miejski to sieć punktów, w których można wypożyczyć rower, przejechać wybrany odcinek i zwrócić go w innym miejscu, w innym punkcie. - Mamy trzy stacje. Pierwsza jest zlokalizowana przy dworcu PKP, druga na Placu Jagiellońskim i trzecia przy porcie lotniczym Radom Sadków – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Po Air Show trzecia baza rowerów zmieni lokalizację. Stanie tam, gdzie wskażą radomianie. - Proszę, aby mieszkańcy, ludzie zainteresowani korzystaniem z roweru miejskiego wypowiedzieli się, gdzie powinniśmy po Air Show przenieść trzecią stację – mówi Konrad Frysztak. Na razie to projekt pilotażowy. Prowadzony będzie do płowy września. W tym czasie władze miasta chcą poznać opinie radomian o tym pomyśle. - Będziemy chcieli uzyskać informację od mieszkańców, czy w ogóle są za ideą wprowadzenia roweru publicznego w Radomiu, a jeśli tak, to gdzie powinny być stacje i czego oczekują od roweru publicznego – mówi Radosław Witkowski. Dziś projekt ruszy, ale w systemie już zarejestrowanych jest ok. 12 tysięcy Radomian – zarejestrowali się w innych miastach. - Również chciałem podkreślić że 630 tys. użytkowników systemu w Polsce może w tej chwili przyjechać do Radomia i korzystać z tego systemu bez konieczności rejestracji – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes NextBike Polska. Ale sama rejestracja też nie jest skomplikowana. Można ją zrobić przez internet. Na razie pierwsze 15 minut jazdy jest darmowe. - Te piętnaście minut pozwoli mieszkańcom Radomia przetestować nieodpłatnie ten rower. W tym czasie spokojnie można dojechać od stacji przy dworcu do do Placu Jagiellońskiego – tłumaczy Konrad Frysztak. Wypożyczenie roweru na dłużej niż 15 minut wiąże się z opłatami. Niewysokimi – w ciągu pierwszych trzech godzin to 1 za godzinę. Miasto za ten miesiąc testowania systemu zapłaci ok 40 tysięcy złotych brutto. - Cały system działa na zasadzie prepaidowej. Możemy zasilić konto podczas rejestracji, szybkim przelewem, możemy również skorzystać z karty kredytowej. W tej chwili wdrożyliśmy w Polsce także system płatności przy terminalach, stykowy i bezstykowy – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz. Firma NextBike zachęca do korzystania z rowerów, i przekonuje, że jej pracownicy, przynajmniej na początku, chętnie wytłumaczą zasady funkcjonowania systemu. Władze miasta zaś zapewniają, że jednocześnie pracują także nad rozwijaniem sieci ścieżek rowerowych i połączeniem osiedli z centrum. Bez takich rozwiązań sam system Roweru Miejskiego może okazać się mało atrakcyjny. Konrad Frysztak zapewnia, że już niebawem Planty będą połączone ze ścisłym centrum, trwają też prace nad połączeniem Południa z osiedlem Michałów i skomunikowanie Michałowa z centrum.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Sezon rowerowy rozpoczęty

  Zabytkowe rowery, gry i zabawy oraz rozmowy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym – między innymi takie atrakcje czekały podczas minionej soboty na Palcu Konstytucji 3 Maja na miłośników rowerów. Właśnie w sobotę oficjalnie rozpoczęto w Radomiu sezon rowerowy.

 • Wystawa rowerów. Będzie nowe muzeum w Radomiu?

  Patrząc na eksponaty z XIX w., trudno sobie wyobrazić, że jazda rowerem była wówczas przyjemnością. Odwiedziliśmy wystawę o rowerowej historii Radomia i nie tylko. Organizatorzy chcą, żeby ekspozycja przyczyniła się do powstania pierwszego w kraju Muzeum Polskich Rowerów.

 • Zimowa przerwa. Rower Miejski wróci w kwietniu

  Od piątku nie będzie można wypożyczać rowerów w systemie roweru miejskiego. To zimowa przerwa. W ciągu siedmiu miesięcy tego roku rower miejski wypożyczono ponad 150 tysięcy razy.

 • Nowa stacja systemu Radomskiego Roweru Miejskiego

  To dwudziesta siódma stacja w systemie. Znajduje się przy firmie ITM. Jest pierwszą stacją roweru miejskiego w dzielnicy Potkanów.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej