Dzisiaj jest: 29 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Walter, Fryderyk
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Centrum jest. Potrzebna chłodnia i przetwórnia

poniedziałek, 17 sierpień 2015 18:18
Dział: Wiadomości
Autor 

W Słowikowie k. Przytyka otwarte zostało w niedzielę Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego. Inwestycja powstała przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej. Otwarcie centrum nastąpiło podczas dorocznych Ogólnopolskich Targów Papryki.

Przytyk. Tym razem nie na stadionie, jak co roku do tej pory, a w nowym Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego odbyły się Ogólnopolskie Targi Papryki. - Otwieramy centrum giełdowe, które ucywilizuje handel papryka, ale nie tylko nią, bo wszelkimi płodami rolnymi. Stąd też to szczególne wydarzenie, bo 15 lat robiliśmy to na stadionie w Przytyku, a teraz na tym pięknym obiekcie, stąd też jest to okoliczność szczególna – mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski. Starostwo jest od samego początku współorganizatorem targów. Tym samym centrum zostało oficjalnie otwarte. Dla gminy to ważna inwestycja. - Jestem bardzo z tego zadowolony. Liczę oczywiście na to, że to centrum będzie bardzo się rozwijało i że będzie pomagało producentom papryki nie tylko z Przytyka, ale i z okolicznych gmin – mówi Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk. Z otwarcia centrum cieszą się rolnicy, ale zauważają też, że teraz potrzebny jest krok następny: chłodnia i przetwórnia. - Potrzebna jest chłodnia. Komora, magazyny, bo jak przyjedzie grubszy kupiec, to będzie chciał towar sobie schłodzić, bo załadować ileś tam ton, załadować na tira. No i przetwórnia. Bo my mamy za daleko. Wszystkie przetwórnie są na obrzeżach, mamy 200 kilometrów, a w centrum paprykowym nie ma. Ato nie tylko centrum paprykowe, tu są wszystkie warzywa – mówi Zdzisław Pająk, rolnik. W tym kierunku chcą iść władze gminy. Ale potrzeba czasu. I pieniędzy. - O przetwórni też mówimy od kilku lat, są już drobne pierwsze pomysły, o których nie chciałbym na razie mówić, ale mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości z tym przetwórstwem uda się nam zmierzyć – mówi Dariusz Wołczyński. Nieco więcej zdradza wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk. Od samego początku w staraniach o Centrum gmina miała wsparcie władz Mazowsza. - Drugi etap, to musimy zainwestować w przechowalnię i w przetwórnię. Tu liczymy na współpracę ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Na początku września odbędzie się takie spotkanie i wspólna koncepcja pokaże co jeszcze musimy wybudować. Oprócz wprowadzenia nowoczesnych technologii – mówi Leszek Ruszczyk, wicemarszałek Mazowsza. Budowa trwała zaledwie kilka miesięcy. Kosztowała 8 milionów złotych. 85% tej kwoty dała Unia Europejska.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Chińczycy zainteresowani papryką z Przytyka

  Chińscy przedsiębiorcy zainteresowali się papryką hodowaną w Przytyku koło Radomia. W Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie podpisano list intencyjny dotyczący współpracy gminy Przytyk z chińską spółką Chinpol Trade.

 • Akcja odblaski od WORD w Przytyku

  Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego prowadzi akcję dotyczącą bezpieczeństwa poruszania się poza miastem. Kolejne z serii spotkań odbyło się w szkole podstawowej w Przytyku.

 • Po targach papryki. Zbiory dobre, ale cena za niska

  W strugach deszczu, ale jednak w Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa rolnego w Słowikowie odbyły się Ogólnopolskie Targi Papryki. Mimo wiosennych przymrozków, tegoroczne zbiory są dobre – mówili obecni na targach hodowcy. Problemem jest jednak cena.

 • Nielegalna plantacja zlikwidowana

  Ponad 100 kg suszu marihuany o wartości ok. 7 mln. złotych zabezpieczyli mazowieccy policjanci podczas akcji likwidacji plantacji konopi indyjskich pod Przytykiem. O szczegółach mówi nadkomisarz Alicja Śledziona z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej