Dzisiaj jest: 30 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Twierdzą nam będzie każdy próg

sobota, 15 sierpień 2015 18:51
Dział: Wiadomości
Autor 

Na Placu przed kościołem garnizonowym odbyły się radomskie obchody święta Wojska Polskiego. Zaraz potem w skansenie inscenizacje związane z wojną Polsko – bolszewicką 1920 roku. Inscenizacje z duszą na ramieniu – bo przygotowano też dużo pokazów pirotechnicznych, a susza taka, że wcześniej trzeba było przez kilka godzin polewać wodą strzechy i pola.

W uroczystościach na placu przed kościołem garnizonowym wzięli udział przedstawiciele wojska i służb mundurowych, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i radni. Po mszy wręczone zostały srebrne i brązowe medale za zasługi dla obronności kraju, Gwiazdy Weterna działań poza granicami kraju, medale za zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ oraz pamiątkowe odznaki akcji Burza. Odbyła się także nietypowa uroczystość – radomski kawalerzysta, kontynuator tradycji 11 pułku ułanów legionowych Jacek Fryśkowski otrzymał honorowy patent oficerski – awansowany został na stopień podporucznika 11 Pułku Ułanów Legionowych, czyli p. porucznika kawalerii ochotniczej.

Po godzinie 14.00 zaczął się "Letni Kurs Historii", czyli impreza przygotowana przez Muzeum Wsi Radomskiej. - Ludzie są zainteresowani, myslę że warto pokazywać naszą historię. Dziś przed nami jeszcze wspólne śpiewanie, Czyli stare śpiewniki, stare pieśni patriotyczne w nowej, rockowej aranżacji – mówi Ilona Jaroszek, dyrektorka Muzeum Wsi Radomskiej.

Grupy rekonstrukcyjne pod wodzą radomskiego historyka Przemysława Bednarczyka prezentowały epizody z okresu wojny polsko – bolszewickiej. - Co roku pokazujemy widowisko, które nawiązuje do wydarzeń, w których w roku 1920 uczestniczyli radomianie. Zwykle opowiadaliśmy o dziewczętach i chłopcach z Radomia, a dziś opowiemy o dziewczętach i chłopcach z podradomskich wsi. „Twierdzą nam będzie każdy próg” to tytuł dzisiejszego widowiska, także tytuł publikacji, którą dziś promujemy. Zarówno książka jak i widowisko opowiadać będzie o wiejskich bohaterach roku 1920. O radomskich też – mówi Przemysław Bednarczyk, historyk, autor widowiska i współautor wspomnianej książki.

W tym roku organizatorzy mieli niemałe obawy przed pokazami. Chodzi o upał i suszę. - Wyjątkowo w tym roku mamy bardzo bogata pirotechnikę. Aura niestety spłatała figla, jest bardzo gorąco, przez cały dzień polewane były strzechy w muzeum Wsi Radomskiej żeby zabezpieczyć strzechy przed ogniem pirotechnicznym. Mam nadzieję, że będzie dobrze i tradycyjnie nasi zwyciężą – mówi Przemysław Bednarczyk.

O ostrożność apelowała także dyrektorka muzeum. - Ciągle apelujemy do rodziców, bo to oni opiekują się dziećmi, do rodziców: bądźcie ostrożni, pilnujcie swoich dzieci. Jest ponad 309 koni na terenie skansenu, ponad stu rekonstruktorów, którzy właśnie uczestniczą w tym widowisku, dbajmy o to, żeby ten skansen był dla mieszkańców Radomia i żeby przetrwał. To widowisko i jeszcze wiele następnych – mówi Ilona Jaroszek.

W trakcie imprezy można było nabyć też najnowsze wydawnictwo Muzeum, czyli książkę, pt. "Twierdzą nam będzie każdy próg..." Społeczeństwo ziemi radomskiej w okresie wojny polsko - bolszewickiej lat 1919 - 1920 autorstwa dra Sebastiana Piątkowskiego i Przemysława Bednarczyka.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej