Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Kozienice – dobre miejsce do życia?

środa, 12 sierpień 2015 16:22
Dział: Wiadomości
Autor 

Gmina Kozienice zajęła czwarte miejsce w rankingu gmin miejsko-wiejskich, w których żyje się najlepiej. Ranking opublikował tygodnik „Wprost”.

Położone na skraju Puszczy Kozienickiej, na lewym brzegu Wisły. Urodził się tu król Zygmunt Stary. Znajdują się w odległości niespełna 40 kilometrów od Radomia. Kozienice. Przez tygodnik „Wprost” gmina została oceniona jako jedna z najlepszych w Polsce, w których dobrze się żyje mieszkańcom. - Być w towarzystwie Zakopanego jako jednego z miejsc, gdzie żyje się najlepiej w kraju to doskonała, bezpłatna promocja – mówi Tomasz Śmietanka, burmistrz Kozienic. Bo Kozienice zajęły czwarte miejsce w rankingu gmin miejsko-wiejskich, w których żyje się najlepiej. Przed Kozienicami są Kąty Wrocławskie, Kórnik i Zakopane. Ranking powstał na podstawie sprawozdań finansowych i wypełnionych ankiet. Pod uwagę brano między innymi wydatki na kulturę i środowisko, liczbę dzieci w szkołach, czy liczbę osób przypadających na jedną przychodnię. O zaletach Kozienic długo mogą opowiadać członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej. - Tu jest wszędzie woda. Wisła płynie tuż obok, jest piękny ośrodek wypoczynkowy. Mamy puszczę. Nie wycięto tu drzew jak w innych miejscowościach. To było miejsce polowań, które urządzali królowie – opowiada Lech Wiśniewski z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej. Władze gminy zwracają uwagę na prowadzone tu inwestycje – zarówno o znaczeniu kulturalnym, jak i sportowym. Dużo dobrego mówi się o tutejszym ośrodku wypoczynkowym. - Już teraz mamy pełne obłożenie w ośrodku nad jeziorem. Jest dużo większe zainteresowanie Kozienicami. Mamy coraz lepsze połączenie z metropolią warszawską – twierdzi Tomasz Śmietanka. A czwarte miejsce w rankingu „Wprost” powinno wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie gminą – dodaje burmistrz. Mieszkańcy chcieliby najbardziej, żeby gminą zainteresowali się przedsiębiorcy. Obecnie – największym pracodawcą w okolicy jest Elektrownia Kozienice. Poza nią trudno o stałe zajęcie. O ile kozieniczanie doceniają wygląd miasta: - Miasto jest ładne, zadbane – mówią, to niektórzy narzekają. Jak twierdzą, wielu mieszkańców musi z Kozienic wyjechać. Problemem jest praca. A właściwie jej brak. - Niektórym żyje się lepiej, innym gorzej. Jak ktoś ma pracę, to nie musi jej szukać na zewnątrz. - Kto pracuje w Elektrowni to jest mu lekko – mówią. - Z pracą jest trudno bo wyręczają nas roboty, komputery. To zupełnie inny świat niż kiedyś – twierdzi Tomasz Śmietanka. - Myślę jednak, że w połączeniu z nowoczesną technologią jesteśmy w stanie być konkurencyjni na trudnym rynku pracy – dodaje burmistrz. Teraz bez pracy w Kozienicach jest ponad 20 % mieszkańców. W rankingu gmin miejsko-wiejskich, w których żyje się najlepiej Kozienice zdobyły 25,2 punktów. Tym samym miały tylko o 2,4 punktu mniej niż lider rankingu „Wprost”, czyli Kąty Wrocławskie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny w Kozienicach

  W Radomiu i na terenie powiatu radomskiego trwa akcja „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. W czwartek w zajęciach z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które organizuje radomski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach.

 • „Kochanowski” na wysokim miejscu. Z technikami gorzej

  12 miejsce w kraju zajęło VI liceum im. J. Kochanowskiego w Radomiu w rankingu „Perspektyw”. To skok o 8 pozycji w porównaniu do roku ubiegłego. W rankingu techników jest gorzej. Radomski „Elektronik”, który jeszcze dwa lata temu był 8, teraz zajął 51 miejsce.

 • Radomskie lotnisko na ostatnim miejscu

  Ponad 10 tysięcy 700 pasażerów odprawiono w radomskim porcie lotniczym w ubiegłym roku. Radomskie lotnisko spadło na ostatnie miejsce w zestawieniu działalności polskich lotnisk cywilnych.

 • Nowy blok energetyczny w Kozienicach

  Oficjalne otwarcie nowego bloku energetycznego odbyło się w Elektrowni Kozienice. Nowy blok jest największym w Polsce. W uroczystościach wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej