Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Nie ma wyników, ale procedury ruszyły

wtorek, 11 sierpień 2015 17:03
Dział: Wiadomości
Autor 

12 tysięcy osób wzięło udział w głosowaniu dotyczącym przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Mimo że wyniki mają być znane za miesiąc – to procedury w sprawie jednego z projektów już ruszyły.

W tym roku w głosowaniu wzięło udział mniej osób niż w roku ubiegłym. W 2014 oddano ponad 15 tysięcy głosów. - Widzimy, że jest jeszcze wiele do zrobienia, żeby radomian zaangażować do budżetu obywatelskiego - mówi Mateusz Tyczyński, p. o. dyrektora kancelarii prezydenta Radomia.

Bo władze chcą żeby budżet obywatelski tworzyło jak najwięcej obywateli. Z 12 tysięcy oddanych w tym roku głosów, ważnych jest 10 tysięcy. Najczęściej ludzie głosowali wrzucając ankiety do mobilnych urn, które wyjeżdżały 150 razy. Niewielu było chętnych do tego, żeby zagłosować przez internet – oddano 3 tysiące głosów. Mieszkańcy mogli ocenić 91 projektów zgłoszonych do budżetu. Głosowanie zakończyło się 10 sierpnia. Jego wynik ma być znany za miesiąc. Mimo że nie wiadomo kto wygra, to magistrat rozpoczął już przygotowania do realizacji jednego z projektów – budowy muszli koncertowej w parku Kościuszki. Jak tłumaczy Mateusz Tyczyński, taki wybieg zastosowano dlatego, że pojawiła się możliwość aplikowania o środki zewnętrzne. Jeśli uda się pozyskać dotację, trzeba będzie ją wydać do końca roku. - Nie jesteśmy pewni tego dofinansowania. Skąd to dofinansowanie, to chciałbym przez chwilę milczeć, bo czasem takie projekty lubią ciszę i zbyt duże zamieszanie może im zaszkodzić – mówi Mateusz Tyczyński. - Nie mówiliśmy o tym do tej pory. Mieliśmy nadzieję, że głosowanie przebiegnie spokojnie, że jak będziemy znali więcej szczegółów, to je podamy – dodaje. Jak informuje Mateusz Tyczyński, jeśli projekt wygra w głosowaniu do budżetu obywatelskiego i jednocześnie otrzyma dofinansowanie z zewnątrz, wówczas pieniądze z budżetu obywatelskiego zostaną przesunięte na realizację innego projektu. Jeśli magistrat nie otrzyma dofinansowania na budowę muszli, a projekt nie zyska wystarczającej liczby głosów, nie będzie realizowany. - Chciałbym radomian zapewnić, że budżet obywatelski w Radomiu jest świętością. Osobiście gwarantuję, że nikt nigdy nie będzie przy nim manipulował, a jeśli dowiem się, że ktoś przy budżecie próbuje manipulować to będzie mój mocny sprzeciw – twierdzi Mateusz Tyczyński. Wyniki głosowania na projekty zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego mają być znane 1 września. Na budżet obywatelski na 2016 rok przeznaczono 4 miliony 800 tysięcy złotych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2019

  Na karcie do głosowania znajduje się rekordowa liczba 205 projektów zgłoszonych przez samych radomian. W obszarze ogólnomiejskim do podziału jest 1,2 mln złotych, natomiast w każdym z pięciu obszarów lokalnych oraz w obszarze instytucjonalnym, który jest w tym roku nowością zarezerwowano po 600 tys. złotych. Uprawnieni do głosowania są radomianie, którzy ukończyli 16 rok życia. Głosujący mogą ocenić dowolną liczbę projektów ze wszystkich obszarów, przyznając punkty od 1 do 3.

 • Tysiąc opinii. Czas na selekcję projektów

  Zakończyło się opiniowanie ponad 400 wniosków zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Ocena wniosków zajmowały się poszczególne wydziały i jednostki Urzędu Miejskiego. Takich opinii zebrano ponad tysiąc.

 • Budżet Obywatelski 2019. Jest rekord

  Ponad 400 projektów zgłosili mieszkańcy do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. To rekordowa ilość. Pomysłów jest wiele. Mieszkańcy chcą m.in. nowych chodników i ścieżek rowerowych. Są też projekty zakładające walkę ze smogiem.

 • Ostatni dzwonek na zgłoszenie wniosku do BO

  Tylko do jutra można składać projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Na razie jest ok. 200 wniosków, ale praktyka pokazuje, że to właśnie w końcowej fazie wniosków wpływa najwięcej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej