Dzisiaj jest: 28 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Czołgi w Magnuszewie. Rocznica bitwy

poniedziałek, 10 sierpień 2015 16:06
Dział: Wiadomości
Autor 

71 lat temu w rejonie Studzianek - dziś Studzianek Pancernych - odbyła się bitwa pancerna z udziałem polskich czołgów. W Magnuszewie – miejscu dawnych walk, obchodzono rocznicę bitwy.

Na przyczółku warecko-magnuszewskim ponownie stanęły czołgi. Tak świętowano 71. rocznicę bitwy, jaka rozegrała się w rejonie ówczesnych Studzianek, które od 1969 roku noszą oficjalną nawę Studzianki Pancerne. Bitwa rozpoczęła się 9 sierpnia 1944 roku. Polska 1. Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte starła się z niemieckimi formacjami pancernymi. Zwycięstwo Polaków otworzyło Armii Czerwonej drogę na Berlin. Okoliczne władze każdego roku przypominają o zwycięstwie. - To jest nasz obowiązek – mówi Janusz Stąpór, starosta kozienicki . - Starsze pokolenia powoli odchodzą, a młodsze powinny pamiętać o naszej przeszłości, bardzo trudnej. Dlatego dbamy o to miejsce. W tamtym roku był pokaz czołgów zabytkowych T34. Sześć czołgów poruszało się w Studziankach, a dzisiaj jest pokaz nowoczesnych czołgów brygady pancernej Wesołej – dodaje starosta. Uczestniczący w pikniku historycznym mogli podziwiać czołgi PT-91 "Twardy" 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku na zachodnim brzegu Wisły armia radziecka utworzyła przyczółek. Stąd miało ruszyć główne natarcie na Berlin. Niemcy ściągnęli w to miejsce w sumie tysiące żołnierzy, 230 czołgów i działa pancerne i przypuścili atak na przyczółek warecko-magnuszewski. Linie obronne zostały przełamane, ale wówczas na pole bitwy wkroczyła 1. Polska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte. Wspierana przez piechotę ZSRR, zatrzymała nacierających Niemców. 16 sierpnia bitwa była wygrana. Polskie straty wynosiły osiemnaście czołgów. Niemcy stracili ponad czterdzieści czołgów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

 • 73 lata teamu zakończyła II wojna światowa

  Dziś przypada 73 rocznica zakończenia II wojny światowej. W Radomiu miejskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie, odbyły się tradycyjnie w Kościele Garnizonowym i na placu przed świątynia.

 • Dziś rocznica wybuchu powstania styczniowego

  155 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. Dziś uczniowie z radomskich liceów i grupa rekonstrukcyjna zorganizowali przemarsz ulicami miasta. Oddajemy cześć bohaterom – mówili uczestnicy obchodów.

 • Służba z miłosierdziem

  Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia obchodzi 100 lecie obecności w Radomiu. Na przestrzeni lat zmieniał się zakres działalności zakonu, ale zawsze służył on najbardziej potrzebującym pomocy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej