Dzisiaj jest: 28 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Wybory młodych radomian. Jakie szkoły popularne?

sobota, 01 sierpień 2015 13:19
Dział: Wiadomości
Autor 

Chcą być budowlańcami, informatykami, zgłębiać tajniki chemii i matematyki. Nabór do szkół ponadgimnazjalnych jest już niemal zakończony. Ale w większości placówek są jeszcze wolne miejsca.

Jeszcze kilka lat temu to licea były najczęściej wybieranymi przez młodych szkołami. Dziś jest nieco inaczej.

- Wydaje mi się, że uczniowie wybierali w 50 % licea, a w 50 % pozostałe szkoły. Coraz bardziej widzimy, że cieszą się popularnością szkoły zawodowe, dobre technika, które wyrobiły sobie dobrą opinię na rynku edukacyjnym w Radomiu – mówi Anna Ostrowska, dyrektor wydziału edukacji UM w Radomiu. W technikach bardzo dużą popularnością ciszyły się klasy kształcące informatyków, techników budownictwa, ale też techników żywienia i usług gastronomicznych. - W liceach tradycyjnie popularne były klasy biologiczno - chemicze, z rozszerzonym językiem angielskim, niemieckim, matematyczno - fizyczne, także takie, po których można studiować prawo, czyli z historią, WOS-em, geografią - wylicza

Anna Ostrowska. O ile w przypadku tych klas chętnych było więcej niż miejsc, to w niektórych przypadkach klas w ogóle nie udało się otworzyć. Bo nie było zainteresowanych. Dyrektorka wydziału edukacji twierdzi, że teraz sporo zmian powinno zachodzić w samych szkołach. - Na przykład fryzjerów mamy pod dostatkiem. Młodzi nie garną się do klas o tym profilu. Szkoły powinny mieć rozeznanie jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy i dostosowywać swoją ofertę do tego rynku – mówi Anna Ostrowska. Ci, którzy nie wybrali jeszcze szkoły ponadgimnazjalnej lub nie dostali się do wymarzonej klasy, będą meli jeszcze szanse pod koniec sierpnia, kiedy ruszy dodatkowa rekrutacja uzupełniająca. W radomskich szkołach ponadgimnazjalnych jest jeszcze około 400 wolnych miejsc.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Otwarcie nowej szkoły w Bielisze

  W Bielisze w gminie Zakrzew oddano do użytku nową szkołę podstawową. Budowa trwała około 3 lat. Inwestycja kosztowała blisko 11 milionów złotych. Jak mówi dyrektor nowej szkoły, w Bielisze dokonał się skok cywilizacyjny.

 • 150 lat szkoły w Kozłowie

  Nieczęsto zdarza się taki jubileusz, zwłaszcza w niewielkiej miejscowości. Szkoła w Kozłowie obchodzi 150 rocznicę istnienia. Uroczystość połączona została z obchodami roku Kościuszkowskiego.

 • Strajk nauczycieli. W Radomiu „poniżej oczekiwań”

  48 na 98 placówek oświatowych w Radomiu wzięło dziś udział w ogólnopolskim strajku nauczycieli. Nauczyciele domagają się gwarancji zatrudnienia i 10% podwyżki do płacy zasadniczej.

 • Siatka szkół prawie gotowa

  Nowa siatka szkół jest już niemal gotowa. Ale negocjacje wciąż trwają i może się zdarzyć, że propozycja jeszcze ulegnie zmianie. Najwięcej kontrowersji wywołują losy zespołu szkół nr 4 przy ulicy Osiedlowej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej