Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Rynek 7. Są nowi właściciele

czwartek, 30 lipiec 2015 15:27
Dział: Wiadomości
Autor 

Czy po wielu latach złej passy przyszedł dla kamienicy Rynek 7 dobry czas? Są nowi współwłaściciele zabytkowego, ale bardo zniszczonego zabytku. Chcą przywrócić utracony blask budynku.

 

Być może w końcu się uda. Bo kamienica Rynek 7 od lat straszy przechodniów. Została sprzedana na licytacji komorniczej. Przystąpił do niej jeden oferent. Cena wywoławcza budynku wyniosła blisko 500 tysięcy złotych. Nowi współwłaściciele mają konkretne plany. Przeprowadzili już pierwsze prace porządkowe i zabezpieczające przed dalszą degradacją. - Mamy nadzieję, że jeżeli wszelkie uzgodnienia i decyzje, a przede wszystkim pozwolenie na budowę nowi właściciele dość szybko uzyskają, to remont tej nieruchomości mógłby ruszyć jesienią tego roku - informuje Daniel Stańczyk, adwokat, pełnomocnik współwłaścicieli kamienicy. Nowi współwłaściciele chcą, aby w kamienicy, przede wszystkim na parterze znalazły się lokale użytkowe. Na piętrach z kolei mają się znaleźć mieszkania. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową. Ponieważ obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, wszelkie uzgodnienia muszą być konsultowane z konserwatorem zabytków. Budynek czeka gruntowny remont. - Poprzedni właściciel wyburzył stare stropy i wylał nowe. Jest także nowa klatka schodowa. Nie ma natomiast żadnych instalacji, zatem wszelkie piony centralnego ogrzewania, wody czy kanalizacji muszą być ponownie zainstalowane - informuje Daniel Stańczyk. Szacunkowy koszt remontu od 700 do 800 tysięcy złotych. Nowi współwłaściciele mają nadzieję na to, że po wielu trudnych latach kamienica odzyska dawno utracony blask. - Mamy nadzieję, że przełamiemy złą sławę – mówi Daniel Stańczyk. - Mamy też nadzieję, że zapowiedzi władz miasta o tym, że ożywią Rynek zostaną spełnione, i że wkrótce zostanie wyremontowana płyta Rynku – dodaje. Kamienica nie cieszy się dobrą sławą. A to za sprawą fatalnego zakończenia planów poprzedniego inwestora. W 2008 roku od zarządzającej wówczas budynkiem spółki Rewitalizacja kamienicę kupił Michał Kęska. Sprzedaż odbiła się szerokim echem, bo Michał Kęska kupił budynek za nieco ponad 300 tysięcy złotych. Miał w planach remont i otworzenie tu hotelu. Rozpoczęta modernizacja nigdy jednak nie została ukończona. W przypadku nie wywiązania się z umowy, Rewitalizacja miała prawo odkupić kamienicę w cenie sprzedaży lub odebrać lokatę w kwocie 300 tysięcy złotych. Nie zdecydowała się na odkupienie budynku, bo – jak się okazało – prywatny właściciel obciążył hipotekę na kwotę dwóch milionów złotych. Sprawa trafiła do sądu. Rewitalizacji sąd przyznał prawo od odbioru lokaty razem z odsetkami. Do sądu zgłosiły się też banki, które udzieliły niespłaconego przez Michała Kęskę kredytu. Ostatecznie kamienica trafiła na licytację komorniczą. Nowi współwłaściciele liczą , że – jeśli wszystkie procedury uda się szybko załatwić – to prace remontowe zostaną przeprowadzone w ciągu jednego roku.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Podpisali umowę na dofinansowanie remontu kamienicy

  Ponad 23 mln złotych otrzyma Radom na rewitalizację kamienicy Deskurów. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych i budżetu państwa. Umowę na dofinansowanie podpisali prezydent Radomia i wicemarszałek Mazowsza.

 • Remont kamienicy z unijnym dofinansowaniem

  19,5 miliona złotych unijnego dofinansowania dostanie Radom na remont kamienicy Deskurów. Dziś informację o finansowym wsparciu przekazały władze miasta podczas konferencji zorganizowanej przed kamienicą.

 • Rozpoczęto wyburzanie kamienicy przy ul. Reja

  Dziś od strony ul. Szwarlikowskiej, a od jutra od strony ul. Reja wyburzana będzie kamienica Reja 13. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zapowiada utrudnienia w ruchu.

 • Rynek 7. Przywrócona świetność po latach

  Kamienica Rynek 7 przez wiele lat straszyła swoim wyglądem. Nie miała szczęścia do inwestorów. Ale ten czas minął. Dziś budynek jest już niemal wyremontowany. A nowi właściciele mają plany dalszej rozbudowy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej