Dzisiaj jest: 5 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Igor, Placyd, Apolinary
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Rusza modernizacja LK 8. Kiedy cała trasa?

poniedziałek, 27 lipiec 2015 16:53
Dział: Wiadomości
Autor 

Umowa na modernizację odcinka linii kolejowej numer 8 pomiędzy stacjami Warszawa Okęcie i Czachówkiem Południowym podpisana. PKP nie podaje konkretnych dat modernizacji kolejnych odcinków łączących Warszawę z Radomiem.

- To bardzo ważny etap w historii modernizacji linii kolejowej numer 8 – mówi Marcin Mochocki, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A o podpisaniu umowy na modernizację kolejowej „ósemki” na odcinku Warszawa Okęcie – Czachówek Południowy. Umowę podpisano na dworcu w Piasecznie. Zmodernizowany zostanie 27-kilometrowy odcinek linii kolejowej. W ramach modernizacji przebudowane zostaną też perony, a także cały układ torowy na szlakach i stacjach. Prace mają trwać 20 miesięcy. - Za około 2 lata stacje Piaseczno, Zalesie Górne, Czachówek będą miały całkowicie nową infrastrukturę. W pełni wygodną, niezawodną, gwarantującą bezkonkurencyjny czas przejazdu pomiędzy Piasecznem a Warszawą – twierdzi Marcin Mochocki. Bo po zmodernizowanym odcinku pociągi będą mogły przyspieszyć do 160 kilometrów na godzinę. Remont – jak twierdzą przedstawiciele PKP – ma umożliwić uruchomienie nowych połączeń obsługujących południową część aglomeracji warszawskiej. Za realizację inwestycji odpowiada Trakcja PRKil. To firma, która wykonywała między innymi odcinek „ósemki” pomiędzy Warszawą Zachodnią a Okęciem. - Mamy doświadczenie w realizacji projektów wielobranżowych, mamy kadrę, która jest w stanie zrealizować zadanie o najtrudniejszym stopniu – zapewnia Sławomir Raczyński, wiceprezes zarządu Trakcji PRKil. Wartość prac to ponad 460 milionów złotych. Modernizacja nie obejdzie się bez utrudnień. - To będą utrudnienia zarówno w korzystaniu z infrastruktury, jak i dostępności do transportu kolejowego – informuje Marcin Mochocki. Podpisana w poniedziałek na dworcu w Piasecznie inwestycja to trzeci kontakt na modernizację trasy kolejowej z Warszawy do Radomia. - Każdy odcinek modernizacji linii kolejowej numer 8 przybliża nas do Warszawy i ciesze się, że te prace postępują – mówi Leszek Ruszczyk, wicemarszałek Mazowsza. - Odbywają się dalsze prace, także na odcinku Warka - Radom. Wierzę, że jak najszybciej to pójdzie – dodaje. Ale PKP PLK nie podają konkretnych, kolejnych dat modernizacji linii kolejowej numer 8, która ma skrócić czas przejazdu z Radomia do Warszawy do jednej godziny. W oficjalnym komunikacie mowa jest o tym, że „W planach na najbliższe miesiące PLK ma ogłoszenie przetargów na kolejne fragmenty tej trasy między Czachówkiem a Warką, oraz Warką a Radomiem. Modernizacja tego ostatniego odcinka wiąże się z budową drugiego toru. Zakończenie modernizacji całej trasy, która pozwoli na dostosowanie jej do prędkości 160 km/h na 93 procentach długości, planowane jest w perspektywie finansowania UE na lata 2014 - 2020”.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rusza budowa I odcinka trasy N-S

  Konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Budromost Starachowice wybuduje I odcinek trasy N-S. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji rozstrzygnął przetarg na tę inwestycję. Prace mają ruszyć na przełomie maja i czerwca.

 • Zmodernizują Orliki z radomskiej bazy

  W zakładach PZL Warszawa-Okęcie rozpoczęła się modernizacja samolotów PZL-130 Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. 12 samolotów otrzyma między innymi nowe skrzydła, silniki oraz awionikę. Koszt modernizacji, która potrwa do 2020 roku to około 190 milionów złotych.

 • Historyczne zamówienie spółki kolejowej

  Koleje Mazowieckie podpisały umowę ramową na dostawę 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Z nowoczesnych pociągów będą korzystać m.in. radomianie podróżujący np. do Dęblina, Skarżyska-Kamiennej, Warki czy Drzewicy.

 • Woda będzie zdrowsza. I nie zdrożeje – zapewnia prezes Wodociągów

  Rozpoczęty III etap modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej w Radomiu wpłynie na poprawę jakości wody – twierdzą władze miasta. A prezes Wodociągów zapewnia, że inwestycja nie wpłynie na wysokość stawki za wodę dla mieszkańców

   

   

  Podziękowania dla pracowników Wodociągów Miejskich, którzy pracowali przy projekcie dotyczącym unijnego dofinansowania do modernizacji i rozbudowy gospodarki wodno-ściekowej wręczył prezydent miasta. Wartość projektu to ponad 300 milionów złotych. Wodociągom udało się uzyskać dofinansowanie unijne w kwocie ponad 190 milionów złotych netto. III etap modernizacji już rozpoczęto. - Niektóre zadania już są realizowane – informuje Dawid Zwierzyk z Wodociągów Miejskich.

  W ramach III etapu modernizacji zrealizowanych będzie ponad 200 inwestycji na terenie całego miasta. Jeszce w tym roku prace mają rozpocząć się w centrum Radomia. - Wchodzimy na ul Struga. Mam nadzieję, że warunki pogodowe pozwolą na to, żeby to się jeszcze w grudniu zaczęło – informuje Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów.

  W przyszłym roku prace związane z modernizacją i rozbudową sieci wod-kan mają być prowadzone m.in. na ul. Kolberga, Jaracza, Folwarcznej, Bogusławskiego, Broni, Granicznej. To tylko przykłady, ale też i znak, że przed mieszkańcami miasta spore utrudnienia związane z inwestycją. Ale po modernizacji wszyscy mają odczuć różnicę. - Te pieniądze przełożą się na jeszcze wyższą jakość wody. Będzie ona jeszcze zdrowsza i jeszcze lepsza – twierdzi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

  I nie będzie drożeć - dodaje prezes Wodociągów. To dla mieszkańców ważne, bo wprowadzone w ostatnich latach podwyżki cen wody były uzasadniane właśnie prowadzonymi inwestycjami. Tym, że spółka musi mieć na wkład własny, potrzebny przy unijnych dofinansowaniach. Tym razem stawki za wodę nie ulegną zmianie – zapewniają władze Wodociągów.

  III etap modernizacji i rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej w Radomiu ma się zakończyć w 2022 roku.

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej