Dzisiaj jest: 5 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Igor, Placyd, Apolinary
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Twój Ruch w Radomiu. Nie dla JOW

środa, 22 lipiec 2015 17:00
Dział: Wiadomości
Autor 

Nie dla JOW, czyli Jednomandatowych Okręgów Wyborczych – mówi w Radomiu Twój Ruch. Barbara Nowacka właśnie Radomiu rozpoczęła akcję, a skrót JOW rozwija także jako „jawne oszustwo wyborcze”.

Twój Ruch mówi 'nie' nie tylko jednomandatowym okręgom wyborczym, ale też i planowanemu na początek września referendum, w którym Polacy odpowiedzą na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu", czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika". Jak mówi Barbara Nowacka, współprzewodnicząca Twojego Ruchu, referendum, które zarządził jeszcze Bronisław Komorowski, w ogóle nie powinno się dobyć. - Wolelibyśmy żeby tego referendum w ogóle nie było bo zwyczajnie szkoda na to publicznych pieniędzy. A wiele osób nie orientuje się w ogóle w tematach, których dotyczy referendum. Sporo Polaków nie wie jak działają JOW-y – mówi Barbara Nowacka. Twój Ruch prowadzi ogólnopolską akcje, której głównym celem jest przekonanie Polaków do tego, żeby zagłosowali przeciwko jednomandatowym okręgom wyborczym, bo – jak argumentuje Barbara Nowacka - JOW-y wykluczą z demokracji mniejsze, biedniejsze partie, a będą promowały tylko duże i bogate organizacje. Twój Ruch chce przekonać także do tego, żeby głosujący negatywnie odpowiedzieli na drugie pytanie w referendum, a tym samym opowiedzieli się za tym, żeby partie nadal były finansowane z budżetu państwa. - Ja nie mówię, żeby to wglądało tak ja do tej pory, bo rzeczywiście pieniądze przekazywane na partie nie są kontrolowane – mówi Barbara Nowacka. - Ale można ustalić jakiś mechanizm dofinansowania. A jeśli dojdzie do tego, że partie będą utrzymywane z pieniędzy sponsorów, to będą one potem działały na rzecz sponsorów, a nie na rzecz obywateli – dodaje.

Trzecie pytanie w referendum Twój Ruch określa jako „kuriozalne”. Podczas pobytu w Radomiu Barbara Nowacka przypomniała o kilku głównych propozycjach Twojego Ruchu. To między innymi wprowadzenie limitu dwóch kadencji dla posłów, likwidacja senatu, zmniejszenie liczby posłów i wprowadzenie okrągłej karty do głosowania w wyborach.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej