Dzisiaj jest: 19 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

240 budynków uszkodzonych, nadal brak prądu

wtorek, 21 lipiec 2015 16:52
Dział: Wiadomości
Autor 

W całym powiecie radomskim nawałnice i wichury zniszczyły prawie 90 budynków mieszkalnych i blisko 150 budynków gospodarczych. O tym, jak pomóc rolnikom dyskutowali w Starostwie Powiatowym wójtowie gmin powiatu radomskiego.

 

W powiecie radomskim trwa szacowanie strat. Na razie trudne, nie wszystkie dane już spłynęły. Wiadomo, że poszkodowane zostały gminy Zakrzew, Jedlnia Letnisko, Gózd, Jedlińsk, Jastrzębia, Wierzbica, Wolanów i Kowala. W różnym stopniu. Największe straty są w gminie Zakrzew. Tu uszkodzonych zostało 50 budynków mieszkalnych i 70 gospodarczych. Bardzo ucierpiał też Wolanów. - Nie dość, że zniszczone są dachy na budynkach mieszkalnych, na budynkach gospodarczych, to jeszcze grad wielkości ptasiego jajka poczynił duże szkody w zbożach - mówi Adam Gibała, wójt Wolanowa.

W Wierzbicy wichura zerwała dach na szkole. To jeden budynek, ale straty przekraczają 100 tysięcy złotych. - Ta wichura postąpiła z nim okrutnie, zerwała w całości niemal, bo zostało ze dwadzieścia metrów kwadratowych dachu, a cała powierzchnia wynosi 300 metrów kwadratowych. Teraz dachu praktycznie nie ma – mówi Zdzisław Dulias, wójt Wierzbicy

Z danych, którymi już dysponuje starosta wynika, że w całym powiecie radomskim uszkodzonych zostało prawie 90 budynków mieszkalnych i blisko 150 gospodarczych. Najczęściej chodzi o zerwane, lub zerwane częściowo dachy. Problemem jest też brak prądu. - Bardzo poważne straty są w sieci energetycznej, i w dalszym ciągu nie możemy się z tym uporać. Zostały uszkodzone linie średniego napięcia, powalone są słupy tych linii. Naprawa tych słupów to bardzo poważna sprawa, i bardzo długo trwa -

mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta Radomski

Już w poniedziałek w powiecie zebrał się sztab kryzysowy. We wtorek na spotkanie z wójtami przyjechała specjalistka z Urzędu Wojewódzkiego. Ale zdaniem wójtów niewiele z tego spotkania wynika. Jak zawsze skarżą się na biurokrację. Bo zamiast tracić czas na wypełnianie papierków, w niektórych wypadkach już trzeba szybko pomagać. Niektórzy po prostu nie mogą czekać. - Mamy taką rodzinę wielodzietną i tam musimy wkroczyć bez względu na konsekwencje, jakie będą. Dach zerwany, trójka czy czwórka małych dzieci, no trzeba udzielić pomocy – mówi wójt Wolanowa.

Budynki to jedno, uprawy drugie. W samym Przytyku uszkodzonych jest ponad 300 tuneli paprykowych. Niektórzy rolnicy straty w uprawach wyceniają na kilkadziesiąt tysięcy.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • „To była trąba, tajfun”. Trwa usuwanie szkód

    W regionie radomskim trwa usuwanie szkód po niedzielnej nawałnicy. Trzeba naprawić pozrywane dachy. Usunięcie połamanych drzew może nawet potrwać do końca roku. Wciąż wiele gospodarstw nie ma prądu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej