Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Trąba w ataku na muzeum

poniedziałek, 20 lipiec 2015 18:04
Dział: Wiadomości
Autor 

Niedzielna nawałnica nie oszczędziła Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Wystarczyło kilkanaście minut wichury, aby poważnym zniszczeniom uległ miejscowy park.

 

Jak mówią ochroniarze wszystko trwało może kwadrans. To było coś w rodzaju trąby powietrznej. Szczególnie ucierpiały drzewa w parku na terenie muzeum. Wśród powalonych drzew są szczególnie cenne obiekty, które były „oczkiem w głowie” pracowników.

- Płakać się chce... Dąb prawie stuletni złamany, nad stawem zniszczony wiąz, połowy świerków już nie ma, to samo dotyczy brzóz przy alejce - wylicza Tomasz Tyczyński, kierownik muzeum.

Błyskawiczna reakcja ochroniarzy i strażaków z Wielogóry zapobiegła zniszczeniom w samym pałacu. Uszkodzeniu uległ fragment dachu.

- Świetlik został uszkodzony, kilka dachówek spadło i woda dostawała się do wewnątrz. Zabezpieczyliśmy obiekty, którym groziło zalanie – mówi Tomasz Tyczyński.

Wichurze nie oparł się dach na kościele we Wsoli. Wiele zniszczeń było też w innych okolicznych miejscowościach. Wszędzie starali się dotrzeć strażacy. Usuwanie szkód trwało jeszcze w nocy.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Muzeum Gombrowicza rozpoczęło Noc Muzeów

  Dlaczego Radom nie jest poematem nawet o poranku? Odpowiedź poznali goście muzeum we Wsoli. Nic dziwnego, odbyła się tam przecież Gombrowiczowska Noc Muzeów.

 • Piękne melodie i warsztatowy kunszt. Mikromusic we Wsoli

  Piękne melodie i warsztatowy kunszt. Mikromusic we Wsoli

 • Koncert jazzowy u Gombrowicza

  Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na ostatnie już w tym roku wydarzenie kulturalne. Po serii spotkań literackich, teraz proponuje koncert jazzowy.

 • Stolik Witolda Gombrowicza stanie w grudniu

  Pod koniec roku – jak deklaruje magistrat – pojawi się na Placu Konstytucji 3 Maja stolik Witolda Gombrowicza. Rzeźbę autorstwa Sławomira Micka z Kielc wykona odlewnia z Gliwic.

   

   

  Będzie to druga rzeźba stolik, która stanie w centrum miasta, obok kościoła Garnizonowego. Od roku na Placu Konstytucji 3 Maja stoi rzeźba profesora Leszka Kołakowskiego. Autorem rzeźby jest Sławomir Micek z Kielc, który wygrał konkurs ogłoszony przez radomski magistrat. - Artysta przekazał do odlewu model. W tej chwili odlew wchodzi w fazę produkcji. - mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
  Odlew wykona odlewnia z Gliwic. - Założony pierwotnie termin na zakończenie inwestycji to 29 grudnia. Wtedy stolik Witolda Gombrowicza stanie na Palcu Konstytucji 3 Maja – dodaje wiceprezydent Frysztak.
  Koszt wykonania rzeźby i jej montażu to blisko 110 tysięcy złotych.

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej