Dzisiaj jest: 30 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Dopalacze groźne w Radomiu

poniedziałek, 20 lipiec 2015 18:03
Dział: Wiadomości
Autor 

11 przypadków zatruć, blisko 1000 zabezpieczonych porcji. Dopalacze są groźne także w Radomiu. Policja i pracownicy Sanepidu kontrolują handlujących, ale sprzedawcy znajdują sposoby na ominięcie prawa.

Dopalacze zbierają żniwo w całym kraju. Także w Radomiu. W ostatnim czasie radomska Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna otrzymała informację o 11 zatruciach w regionie substancjami zastępczymi, czyli właśnie dopalaczami. - Jeden przypadek już zidentyfikowano. Było to zatrucie „Cząstką Boga”. Pozostałe przypadki są w trakcie badań – informuje Małgorzata Gregorczyk, rzecznik Sanepidu w Radomiu.

11 zatrutych osób, o których mówi rzecznika Sanepidu już wypisano ze szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Mają szczęście. W wielu przypadkach zabawa z dopalaczami kończy się tragicznie. - Takie substancje stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Uszkadzają serce, wątrobę, mózg, cały organizm – mówi Małgorzata Gregorczyk.

Policja i pracownicy Sanepidu regularnie – jak mówią – kontrolują sklepy, które mogą handlować dopalaczami. W lipcu tylko w jednym z punktów w Radomiu policjanci zabezpieczyli prawie 1000 próbek – prawdopodobnie dopalaczy. - Za pierwszym razem zabezpieczyliśmy ponad 700 porcji, za drugim - 200 porcji - informuje mł. insp. Kamil Borkowski, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji. Pracownicy Sanepidu mogą zamknąć punkt, w którym sprzedawane są dopalacze na 3 miesiące. Mogą też wycofać z obrotu produkty, co do których istnieje podejrzenie, że są dopalaczami na czas do 18 miesięcy. Ale handlowcy znajdują sposoby na ominięcie prawa. - Zmieniają nazwę sklepu, zmieniają nazwę substancji i ponownie wracają na rynek – mówi Małgorzata Gregorczyk. - Jeżeli sklep będzie otwarty, to my tam będziemy, zabierzemy towar, ale musimy działać zgodnie z przepisami – dodaje mł. insp. Kamil Borkowski.

Psychologowie zwracają uwagę na to, że w takich przypadkach szczególnie wyczuleni powinni być rodzice. Uwagę powinno zwrócić niepokojące zachowanie, na przykład agresja, apatia, wahania nastrojów. Wówczas potrzebna jest natychmiastowa reakcja. Dopalacze to śmiertelne niebezpieczeństwo szczególnie teraz, w wakacje kiedy wielu młodych eksperymentuje z używkami.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Dopal się, ale zdrowo. Tymczasem w tym roku prawie 70 zatruć

  Najlepszym dopalaczem jest sport – przekonują organizatorzy akcji zorganizowanej w szkole podstawowej numer 13. Sport to zdrowie. Dopalacze- śmiertelne niebezpieczeństwo. Mimo zagrożenia, w tym roku w Radomiu odnotowano już blisko 70 przypadków zatruć dopalaczami.

 • Alarmująca liczba zatruć dopalaczami. Sprawcą Fu-F

  Aż 15 zatruć dopalaczami odnotował radomski Sanepid w ciągu ostatniego miesiąca. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku łącznie odnotowano 27 zatruć. Większość była spowodowana niebezpieczną substancją – furanyl-fentanylem.

 • Jak walczyć z dopalaczami? Trzeba zmieniać świadomość

  Dlaczego walka z dopalaczami jest tak bardzo trudna? Zastanawiano się na konferencji zorganizowanej w Radomiu. Mimo że ilość zgłoszeń o zatruciu dopalaczami maleje, to problem cały czas jest poważny.

 • Narkotyki i dopalacze wśród młodych. Podsumowali kampanię

  W auli Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu odbyło się podsumowanie społecznej kampanii „Narkotyki, dopalacze – ulegniesz, przepadniesz”. Kampania miała uświadomić młodzieży, jakie są konsekwencje zażywania dopalaczy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej