Dzisiaj jest: 19 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Wisła: piękna ale groźna

piątek, 17 lipiec 2015 16:51
Dział: Wiadomości
Autor 

Policjanci i strażacy z powiatu kozienickiego przestrzegają przed kąpielą w Wiśle. Przypominają, że mimo niskiego stanu wody, Wisła to rzeka bardzo niebezpieczna. Tymczasem co weekend na wypoczynek nad tę rzekę przyjeżdżają tysiące osób.

 

Ani straż pożarna, ani policja nie są w stanie monitorować całej linii brzegowej. Odcinek Wisły w powiecie Kozienickim ma 87 kilometrów długości. - Przestrzegamy przed używaniem tej rzeki jako kąpieliska – mówi st. kpt. Paweł Kowalski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach.

To piękne tereny, dlatego co weekend w czasie wakacji nad Wisłę przyjeżdżają tłumy turystów. - Bardzo duża ilość mieszkańców Radomia odpoczywa nad Wisłą, w różnych jej odcinkach, od naszego dolnego, czyli Sieciechów, Zajezierze, skończywszy na górnych częściach Wisły w naszym powiecie, to Kłoda, która jest bardzo atrakcyjną miejscowością – mówi asp. Patrycja Zaborowska z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach.

Teraz stan wody w rzece jest bardzo niski. To kusi. Może się wydawać, że – skoro widać dno - to śmiało można wchodzić do wody. Nic bardziej mylnego. - Wydaje nam się, że panujemy nad sytuacją, że jest bezpiecznie, tymczasem właśnie Wisła, czy w ogóle rzeki z silnym nurtem mają to do siebie, że tuż obok może być uskok, może być głębina. Nawet nie musimy do niej wpaść, piasek jest tak sypki, i dodatkowo nurt tak nim porusza, że możemy stać metr od uskoku, a dno może się zapaść - przestrzega Paweł Kowalski.

W piątek w okolicy utworzonego niedawno niedaleko Kozienic punktu widokowego na Wiśle ćwiczyły patrole państwowej i ochotniczych straży pożarnych i policja. Przygotowywały się do weekendu. - Działania nasze skupiają się w rejonie Wisły, dlatego że odnotowywaliśmy w latach ubiegłych bardzo drastyczne przypadki. W 2007 roku utonęła czteroosobowa rodzina z Radomia – przypomina Patrycja Zaborowska.

Bo weekend zapowiada się upalny, więc nad Wisłę znów przyjadą tysiące turystów. I znów, mimo zakazów, wejdą do wody. - Pamiętajmy o tym, że jeżeli do tragicznej sytuacji dojdzie nad jeziorem, to dosyć szybko możemy taką osobę znaleźć. Natomiast na Wiśle, zanim dojedziemy, to praktycznie jesteśmy skazani na porażkę, często już nic nie jesteśmy w stanie zrobić – ostrzega st. kpt. Paweł Kowalski.

W samym powiecie kozienickim w tym roku nie odnotowano żadnego utonięcia. Ale na drugim brzegu, w powiecie garwolińskim mniej więcej 2 tygodnie temu woda zabrała dwie dziewczynki. Chciały po mieliźnie przejść na wysepkę.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Alkohol i brawura. Dramat nad zalewem na Borkach

  25-letni mężczyzna utonął w czwartek w zalewie na Borkach. To niestety kolejna ofiara braku ostrożności i spożywania alkoholu nad wodą. Od początku kwietnia utonęło w województwie Mazowieckim już 14 osób

 • Ciało kobiety znalezione w oczku wodnym

  W czwartek w oczku wodnym przy ulicy Osiedlowej w Radomiu znaleziono ciało około 70-letniej kobiety. Policja ustala okoliczności i przyczyny jej śmierci.

 • Przeszukali dno zalewu na Borkach

  Przez kilka godzin płetwonurkowie ze Specjalistycznej Sekcji Ratownictwa Wodno-Nurkowego przeszukiwali dno zalewu na Borkach. Podejrzewali, że mogło dojść tam do utonięcia. Rano ratownik zauważył na pomoście porzucone ubranie. Zawiadomił policję i straż. Ponieważ nikt w tym czasie nie zgłosił zaginięcia, po przeszukaniu wyznaczonego obszaru strażacy przerwali akcję.

 • Coraz więcej utonięć na Mazowszu

  Rośnie liczba utonięć na terenie województwa mazowieckiego. Od początku wakacji utonęło już 13 osób. Głównymi przyczynami wypadków są brawura i wchodzenie do wody po wypiciu alkoholu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej