Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Policja podsumowuje: więcej bójek, mniej kradzieży

piątek, 17 lipiec 2015 16:44
Dział: Wiadomości
Autor 

Więcej gwałtów, oszustw kryminalnych i bójek, spore ilości zabezpieczonych narkotyków. Za to mniej kradzieży i rozbojów. Mazowiecka policja podsumowuje pierwsze półrocze roku.

Mazowiecka komenda policji w Radomiu podsumowała bezpieczeństwo w pierwszym półroczu 2015 roku. W porównaniu do tego samego okresu sprzed roku jest – jak wynika ze statystyk - trochę bezpieczniej. Wszczęto o 1,3 % postępowań mniej niż rok temu. Poprawiło się również bezpieczeństwo na drogach. - Przez ostanie pół roku odnotowaliśmy o 8,5 % wypadków mniej i o 9 % mniej wypadków z ofiarami śmiertelnymi - informuje insp. Rafał Korczak, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu. Mimo tej poprawy, na drogach mazowieckich, także na drogach w Radomiu wciąż jest bardzo duże zagrożenie pieszych. - Tak jak w latach poprzednich, w tym roku na 125 ofiar wypadków drogowych, 39 to piesi, czyli 30 % to osoby bezbronne – twierdzi insp. Marek Świszcz, z-ca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, do których dochodziło w pierwszym półroczu tego roku na drogach Mazowsza było niedostosowanie prędkości, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu i nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu. Główne przewinienie pieszych to z kolei nieostrożność przy wchodzeniu na jezdnię. Policja odnotowała o 3,5 % mniej zdarzeń z udziałem pijanych kierowców. Mniej jest także kradzieży samych samochodów. W tym roku na Mazowszu doszło do 200 kradzieży aut. W roku ubiegłym było to prawie 230 przypadków. Generalnie – jak informuje policja – kradzieży nie tylko samochodów, ale cudzej rzeczy, kradzieży z włamaniem jest miej niż rok temu. Odnotowano też spadek rozbojów i uszkodzeń mienia. Więcej było natomiast bójek, zgwałceń i oszustw kryminalnych. - Zwykła, popularna przestępczość, na przykład napad na staję benzynową i kradzież powiedzmy 1000 złotych maleje - mówi mł. insp. Kamil Borkowski, z-ca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. - Ci ludzie przenoszą się teraz do internetu, do przestępstw gospodarczych – dodaje.

Niestety, wciąż kwitnie handel narkotykami. Każdego tygodnia policja – jak informuje – likwiduje na Mazowszu średnio dwie plantacje marihuany. W ubiegłym roku w komendzie wojewódzkiej utworzono między innymi wydział do zwalczania przestępczości narkotykowej. W pierwszej połowie roku policjanci tego wydziału zabezpieczyli 40 kg narkotyków, ponad 12 kg amfetaminy i ponad 23 kg marihuany. Na mazowieckim rynku – tak jak i w całej Polsce - wciąż dostępne są bardzo groźne dopalacze. Po 1 lipca tylko w jednym ze sklepów w Radomiu policja zabezpieczyła prawie 1000 porcji dopalaczy.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej