Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Studnia ze średniowiecza?

środa, 15 lipiec 2015 16:01
Dział: Wiadomości
Autor 

Na dwie studnie natrafili archeolodzy pracujący na rynku Miasta Kazimierzowskiego. Jedna pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku, a druga być może ze średniowiecza.

 

Prawdopodobnie w XIV/XV wieku wybudowano studnie, którą niedawno odkryli archeolodzy pracujący na rynku Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu. Choć nie ma jeszcze pewności, czy odkryte już elementy studni pochodzą z tak odległych czasów. Potwierdzą to dalsze badania. - Nie wiadomo czy to, co odsłoniliśmy to pierwotny materiał, czy elementy z XVI/XVII wieku. Studnia mogła być remontowana – wyjaśnia Grzegorz Barczyk, archeolog.

Pracujący na Rynku archeolodzy natrafili także a drugą studnię. Znajduje się ona w okolicy byłej apteki. Ta studnia datowana jest na XVIII/XIX wiek.

Tegoroczne badania archeologiczne na rynku rozpoczęły się półtora miesiąca temu. Celem badaczy było zalezienie trzech studni pochodzących ze średniowiecza. O tylu bowiem wspominają historyczne źródła. Ze studni korzystali oczywiście okoliczni mieszkańcy. Nie wszystkie posesje w XIV wieku miały zapewniony dopływ wody. - Trzeba też pamiętać, że tu - na rynku przy ratuszu odbywały się targi. Studnie mogły służyć też do pojenia koni, do użytku przyjezdnych – dodaje Grzegorz Barczyk.

Badacze zamierzają szukać kolejnych studni. Planowane są jeszcze dwa wykopy. To drugi już etap badań archeologicznych w tym miejscu. W ubiegłym roku ekspertom udało się znaleźć zarys średniowiecznego ratusza. Badania prowadzone są w związku z planami spółki Rewitalizacja, zarządzającej tym terenem. - Chcemy razem z miastem ogłosić konkurs lub przetarg na wyłonienie firmy, która zrewitalizuje rynek - mówi Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja.

Badania archeologiczne na Rynku mają potrwać do końca wakacji. Całkowity koszt tych badań to około 100 tysięcy złotych.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Archeolodzy w kamienicy Deskurów. Badania przed inwestycją

  Na terenie kamienicy Deskurów prowadzone są badania archeologiczne. Potrzebne do planowanej tam inwestycji. Za kilka miesięcy miasto powinno mieć pozwolenie na budowę. Ale remont kamienicy ruszy jeśli władze miasta pozyskają pieniądze na ten cel. Potrzebna jest bardzo duża kwota.

 • Odkrycia w Domu Gąski i Esterki

  Zakończyły się badania archeologiczne w domu Gąski i Esterki na radomskim rynku. Archeolodzy odkryli między innym drewniane pozostałości fundamentów jednej z kamienic i kamienną kulę armatnią.

 • Znaczek NSDAP i średniowieczna ostroga

  Firma PIK przygotuje projekt rewitalizacji części Miasta Kazimierzowskiego. Tymczasem przy Szewskiej archeolodzy odkopali ostatnio średniowieczną ostrogę i znaczek NSDAP.

 • 7 ofert na dokumentację remontu kamienic.

  7 ofert wpłynęło na przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i wizualizacji remontu kamienicy przy ul. Rwańskiej 17 i wykonanie nowej zabudowy od ul. Szewskiej 20.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej