Dzisiaj jest: 30 Czerwca 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Emilia, Lucyna, Arnold

Radomskie lotnisko bez blokad. Port dementuje

wtorek, 14 lipiec 2015 17:53
Dział: Wiadomości
Autor 

Wbrew pojawiającym się od wczoraj plotkom, wojsko nie zablokowało funkcjonowania lotniska cywilnego na Sadkowie. Taką informację podał w poniedziałek jeden z radomskich portali internetowych.

Wszystko rozbija się o dwa pojęcia: ATZ i MATZ. – ATZ jest to przestrzeń cywilna gdzie obowiązują przepisy cywilnego prawa lotniczego. Statki cywilne mogą lądować według cywilnych przepisów – wyjaśnia procedury ATZ Dorota Sidorko, prezes spółki Port Lotniczy Radom S.A.

MATZ to przestrzeń wojskowa, podlegająca przepisom wojskowym i kontrolowana przez służby wojskowe. Decyzją jednego z generałów w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych na lotnisku na Sadkowie uruchomiono procedury MATZ, jednocześnie zamykając procedury cywilne. - Wyciągnęli pismo, które kierowane było do portu w grudniu ubiegłego roku. Pismo de facto dotyczyło tylko i wyłącznie pomieszczenia na wieży kontrolnej. Zostało zinterpretowane inaczej, że dotyczy przestrzeni cywilnej czyli naszego ATZ – mówi Dorota Sidorko. To spowodowało, że służby cywilne radomskiego portu opuściły wieżę kontroli na lotnisku. - Pismo dotyczyło tego, że w piątek od godziny 18.00 do niedzieli do godziny 22.00 może na wieży przebywać cywilna służba AFIS, a w pozostałe dni tylko informatorzy wojskowi. Dlatego została podjęta decyzja o wyprowadzeniu się z wieży – dodaje prezes Sidorko. Mimo uruchomienia procedury MATZ, lotnisko – wbrew informacjom jednej z radomskich stron internetowych – funkcjonuje normalnie. Do całego zamieszania odniosło się także Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Pułkownik Artur Goławski, rzecznik dowództwa, przesłał do naszej redakcji oświadczenie, w którym czytamy: „Informuję, że wbrew doniesieniom mediów wojsko nie zablokowało funkcjonowania Portu Lotniczego Radom S.A., a przyjmowanie tam cywilnych (rejsowych) samolotów pasażerskich – zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez stronę wojskową z zarządzającym cywilnym portem lotniczym – będzie możliwe od 17 września 2015 roku W ramach toczących się stale konsultacji w sprawie zasad współużytkowania lotniska Radom-Sadków strona wojskowa ze zrozumieniem podchodzi do planów Portu Lotniczego S.A., dotyczących zwiększenia liczby lotów pasażerskich i jeśli stosowne umowy zostaną zawarte, operacje cywilnych przewoźników będą się odbywały bez przeszkód”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • Modlin komentuje rekomendację Radomia

  „To kampania samorządowa lub żart primaaprilisowy” - tak audyt firmy ARUP według którego lotnisko w Radomiu a nie w Modlinie jest korzystniejszym wyborem dla PPL jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie, komentuje Marek Miesztalski, przewodniczący rady nadzorczej spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

 • PPL wybuduje radomskie lotnisko od nowa?

  Ponad 900 milionów złotych w dwóch etapach, planuje zainwestować w rozbudowę lotniska na Sadkowie w Radomiu, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Plany mają związek z audytem jaki przeprowadziła – na zlecenie PPL - brytyjska firma ARUP. Z audytu wynika, że to lotnisko w Radomiu jest zdecydowanie lepszym wyborem jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie niż Modlin. Ale radomskie lotnisko trzeba wybudować praktycznie od nowa.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej