Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

„Dokument” wygrał Kameralne Lato

poniedziałek, 13 lipiec 2015 15:32
Dział: Wiadomości
Autor 

Animacja pod tytułem „Dokument” zwyciężyła w konkursie głównym 8 Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato. Uroczystość finałowa odbyła się w kinie Helios.

Statuetka Złotego Łucznika i 5 tysięcy złotych to nagrody za zwycięstwo w konkursie głównym 8. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych „Kameralne Lato”. Wygrał „Dokument”. Reżyser Marcin Podolec nie mógł uczestniczyć w gali finałowej, ale przygotował film z podziękowaniem.

Dokument” to prawie siedmiominutowa animacja przedstawiająca dzień z życia sześćdziesięcioletniego ojca trójki dzieci, które wyprowadziły się z rodzinnego domu. Codzienne sytuacje przeplatane są wspomnieniami i życiowymi refleksjami mężczyzny. W tym roku w konkursie głównym Kameralnego Lata uczestniczyły 24 filmy konkursowe. I jak nigdy, jury co do przyznania nagrody głównej było zgodne. - Ja każdego roku miałam odmienne zdanie od pozostałych i co roku byłam przegłosowywana – opowiada aktorka Anna Mucha, ambasadorka Kameralnego Lata, także członek jury. - Ale w tym roku byliśmy zgodni, podobały nam się te same filmy, te same smaczki w filmach – dodaje.

Podczas gali przyznano także nagrody w konkursie filmów niezależnych.

Grand prix otrzymał również film animowany - „Laboratorium” w reżyserii Natalii Nguyen. Konkurs filmów odrzutowych Hyde Park wygrał z kolei obraz „Dresik” w reżyserii Piotra Matwiejczyka.

Kameralne Lato to szereg konkursów, ale i inne wydarzenia skupiające się wokół filmu. To między innymi warsztaty dla młodych zapaleńców, którzy przez cały tydzień pod okiem specjalistów tworzyli etiudy filmowe – efekty zaprezentowano podczas gali. W tym roku w warsztatach wzięli udział nie tylko młodzi radomianie, ale też przebywający akurat w tym czasie w mieście Francuzi. Warsztaty koordynowali Grzegorz Jaroszuk i Rafael Lewandowski. - Jestem troszkę zmęczony – mówi Rafael Lewandowski. - Pracowaliśmy od podstaw przez cały tydzień. Przyjechaliśmy tu bez scenariusza. To, co zrobili uczestnicy przez ten czas jest naprawdę fantastyczne – dodaje Rafael Lewandowski.

Jak mówią organizatorzy, Kameralne Lato z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych zarówno filmami konkursowymi, jak i pozostałym imprezami festiwalowymi. Dyrektor tych spotkań twierdzi jednak, ze największą wartością „Kameralnego Lata” są radomianie. - To nie tylko ci,którzy coraz liczniej oglądają filmy konkursowe i uczestniczą w imprezach, ale też i ci, którzy przyłączają się do organizacji. Współpracuje z nami wiele firm i instytucji z Radomia. To przyciąga nowych uczestników i współorganizatorów. To zaangażowanie jest najważniejsze – twierdzi Anna Wróblewska, dyrektor Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato. Ósme Kameralne Lato to historia, ale organizatorzy już myślą o przyszłorocznej edycji. - Mam kilka pomysłów na przyszłoroczny festiwal. Mam nadzieję, że zostanę zaproszona – mówi Anna Mucha. - Jestem ciekawa jak to wyjdzie. Już teraz zapraszam wszystkich na dziewiąte Kameralne Lato za rok – dodaje.

W Festiwal jak zawsze mocno zaangażowali się policjanci, którzy brali udział w nagraniach, ale też przyznali swoje nagrody podczas gali. Certyfikat „Wspiera nas PaT” za wartości edukacyjno - profilaktycze otrzymał film „Antek” w reżyserii Sylwii Galon.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • „Amerykański sen” zwycięzcą Kameralnego Lata

  Opowieść o nastolatku, który marzy o tym, żeby zostać wrestlerem, czyli film „Amerykański sen”w reżyserii Marka Skrzecza zwyciężył w konkursie głównym Kameralnego Lata. Gala finałowa odbyła się w kinie Helios.

 • Wakacje z kamerą

  Podczas festiwalu Kameralne Lato ekipa filmowa kręciła zdjęcia do powstającego klipu o wypadku drogowym. Film pomoże policji w prowadzeniu edukacyjnej akcji Smart Stop.

 • Zostań wolontariuszem Kameralnego Lata

  10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato ogłaszają otwarty nabór na wolontariuszy najbliższej edycji festiwalu. Festiwal rozpocznie się 2 lipca w Radomiu. Będzie trwał tydzień.

 • Jubileusz festiwalu filmowego w Radomiu

  Ogólnopolskie Spotkana Filmowe Kameralne Lato odbędą się w Radomiu na początku lipca. Tegoroczna jest edycją jubileuszową. Kameralne Lato odbędzie się po raz dziesiąty.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej