Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Działają lokalnie. Aktywnie

wtorek, 07 lipiec 2015 17:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Chcą promować bezpieczeństwo wśród młodzieży, kupić stroje flisackie, tworzyć grupy teatralne. Rozstrzygnięto właśnie IX edycję konkursu „Działaj lokalnie”.

W siedzibie Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” zawarto umowy na dofinansowanie z tegorocznej edycji konkursu „Działaj lokalnie”. Jeden z projektów, który otrzymał grant ma tytuł „Otwieramy nasz teatrzyk”. Dzięki dofinansowaniu w szkole podstawowej w Bierwcach zostanie utworzona sala teatralna. - Będziemy prowadzić zajęcia z uczniami. Chcemy już we wrześniu wystawić fragmenty „W pustyni i w puszczy” - opowiada odpowiedzialna za projekt Małgorzata Jemiołek. - Będziemy prowadzili zajęcia z dziećmi, ale także z dorosłymi. Utworzymy też teatrzyk kukiełkowy, zrobimy własne kukiełki – dodaje.

W Jedlni, w gminie Pionki stawiają z kolei na muzykę. Stowarzyszenie JEDLNIA otrzymało dofinansowanie na organizację muzycznych spotkań dla mieszkańców. I nie tylko na to. - Zakupimy instrumenty - mówi Agnieszka Szeliga. - Każdy nowy instrument to szansa rozwoju dla nowego adepta. Im więcej ich kupimy, tym więcej osób będzie mogło rozpocząć naukę z muzyki – tłumaczy pani Agnieszka.

Konkurs „Działaj lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który w Polsce realizuje Akademia Rozwoju Filantropii. Konkurs przeznaczony jest dla lokalnych społeczności. Chodzi o to, żeby zachęcić mieszkańców do aktywności, do działań, które będą nakierowane na rozwój w przeróżnych dziedzinach, które także wzbudzą zainteresowanie pozostałych mieszkańców. W Radomiu konkurs koordynuje „Arka”. W tym roku do konkursu zgłoszono piętnaście projektów. Dofinansowanie przyznano dla dziewięciu. 30 tysięcy złotych podzielono pomiędzy gminy Pionki, Lipsko, Jedlińsk, Solec nad Wisłą i Kowala. To mniej gmin niż w poprzednich latach, mniejsza jest także kwota dofinansowania. Zdaniem prezesa „Arki” to efekt ostatnich wyborów i tego, że w wielu miejscowościach zmieniły się władze. - Są nowi burmistrzowie, wójtowie. Musimy ponownie nawiązywać z gminami relacje. Chcielibyśmy żeby w przyszłym roku można było przekazać przynajmniej dwa razy tyle grantów - mówi ks. Andrzej Tuszyński.

W tym roku nagrodzono projekty o różnorodnej tematyce. Nie tylko na rozwój muzyki, czy teatru, ale też na przykład na organizację zajęć dla młodzieży z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie, czy na zakup strojów dla flisaków, którzy pływają po Wiśle. W ciągu 9 lat organizacji konkursu w regionie radomskim dofinansowano prawie 100 projektów na łączną kwotę pół miliona złotych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej