Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Międzynarodowa akademia w Radomiu

środa, 01 lipiec 2015 16:50
Dział: Wiadomości
Autor 

Już po raz siódmy z całego świata do Radomia zjechali adepci dyrygentury. Trwa Międzynarodowa Akademia Dyrygentów, a jej finałem będzie koncert przed publicznością.

Większość uczestników tegorocznej akademii to osoby, które brały udział w poprzednich edycjach. Ponowie wróciły do Radomia. Pochodzą z Australii, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Polski, Niemiec, Danii. Pani Kristin przyjechała do Radomia z Norwegii. Już po raz piąty. - Pierwszy raz przyjechałam tu w 2010 roku. Odkryłam, że nauka dyrygentury może być intrygująca i interesująca, jeśli prowadzi się ją tak jak robi to Jonathan Brett – mówi Kristin Groven-Holmboe. - Znalazłam tu skarb. Tu w Radomiu. Macie fantastyczną orkiestrę i wspaniałą akademię dyrygentów – dodaje. Akademię, w której od początku wykładowcami są angielski dyrygent Jonathan Brett i dyrektor radomskiej orkiestry Maciej Żółtowski. Obaj podkreślają, że to dobry znak, że uczniowie chcą wracać i kształcić się dalej. A najważniejsze w tej nauce to – jak mówi Jonathan Brett – opanowanie emocji. Należy nauczyć się odpowiedniej komunikacji z muzyką i wyzwolić w sobie właściwą energię. - Pierwszą, taką naturalnie ludzką reakcją są bardzo gwałtowne ruchy, wynikające z ekscytacji muzyką. Trzeba nauczyć się kierować swoją energią, zdyscyplinować swoje ruchy. Tak jak skrzypaczka. Ona musi być opanowana podczas gry. Nie może wykonywać gwałtownych ruchów. Wówczas muzyka nie brzmiałaby prawidłowo – wyjaśnia Jonathan Brett. Ale to tylko pierwszy, ważny krok w edukacji. Trzeba przy tym uważać, żeby nie popaść w drugą skrajność, żeby ostateczny efekt nie był zbyt płaski i bez życia. - Musi potem powrócić energia, ale już w odpowiedniej formie, zdyscyplinowanej. I to jest najtrudniejsze w tej nauce - dodaje Jonathan Brett. Choć każdy uczeń ma indywidualne bolączki. Dla pani Kristin największym problemem jest pozbycie się nerwów. - Jeśli jesteś zdenerwowany to za bardzo skupiasz się na sobie, jeśli porzucisz nerwy to wówczas twoja uwaga zostanie skierowana na muzykę i muzyków – mówi Kristin Groven-Holmboe. Początkujący dyrygenci w ramach akademii mają codzienne po kilka godzin zajęć z Radomską Orkiestrą Kameralną. Efekty prac będzie można zobaczyć w sobotę – podczas koncertu finałowego, w którym wystąpią wszyscy dyrygenci, czyli jedna orkiestra będzie miała w sumie ośmiu prowadzących. Będą także soliści. - Jest to dwoje muzyków, absolwentów radomskiej szkoły muzycznej. Julia Kurowska wykona dwa romanse Beethovena, arcytrudne i arcypiękne, a Jacek Dominiczak zagra symfonię hiszpańską – informuje Maciej Żółtowski, dyrektor ROK. I to jak na razie jedyne, pewne punkty programu. Co jeszcze usłyszą widzowie w sobotę? O tym wykładowcy mają zdecydować w piątek. Koncert na zakończenie VII Międzynarodowej Akademii Dyrygentów odbędzie się w Zespole Szkól Muzycznych. Początek – godz. 18.00.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

 • Jubileusz ROK. Mozart i tort na urodziny

  Radomska Orkiestra Kameralna świętowała swoje 10. urodziny. Nie sama. Z pełną widownią. Był koncert, tort, medale i wspomnienia. Niektórych koncertów, ale i o zabawnych wydarzeniach. Np. o tym, że mało brakowało, aby na jeden z koncertów koncertmistrz wyszedł w...klapkach. Przy tej okazji prezydent zapowiedział budowę nowej sali koncertowej. Za dwa – trzy lata.

 • Nowa dyrektor zapowiada sezon Radomskiej Orkiestry Kameralnej

  Będzie kilka koncertów bez dyrygentów, w wakacje zagrają kwartety, akademię dyrygentów zastąpi Międzynarodowy Kurs Orkiestrowy i Dyrygencki. Repertuar ma być „przystępniejszy”. Pierwszy koncert już w sobotę.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej