Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Sprofanowali kościół

sobota, 27 czerwiec 2015 14:52
Dział: Wiadomości
Autor 

Profanacja Kościoła w podradomskiej Iłży. Sprawcy namalowali odwrócone krzyże na ścianach i na obrazach w świątyni. Jeden z obrazów zrzucili i podarli. W związku z tą sprawą policja zatrzymała 17-letniego mieszkańca Iłży.

Kościół Matki Bożej Śnieżnej w Iłży stoi na uboczu, na starym cmentarzu. To zabytkowy obiekt sakralny z 1820 roku. Użytkowany jest dwa razy w roku. - Policjanci z Iłży otrzymali zgłoszenie od proboszcza parafii dotyczące włamania do kościoła. Sprawcy zniszczyli kilka obrazów. Policjanci natychmiast zajęli się sprawa, prowadzili czynności pod nadzorem prokuratora, zabezpieczyli ślady na miejscu – mówi Justyna Leszczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Sprawcy namalowali symbole satanistyczne na ścianach, a także na obrazach w dwóch ołtarzach, a obraz z trzeciego ołtarza zrzucili i podarli. Wnętrze świątyni zostało zdemolowane. Jak informuje Gość Niedzielny, sprawca dokonał też kradzieży. Zabrał ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Mieszkańcy są wstrząśnięci. - Bardzo to przykre. Nie wyobrażam sobie jak można wejść i tak niszczyć, dewastować – mówi jedna z mieszkanek. - To przykre tym bardziej, że to był chyba najstarszy kościół w Iłży. W związku z tą sprawą policja zatrzymała młodego mężczyznę. - Już następnego dnia do zgłoszenia funkcjonariusze zatrzymali 17-latka, oczywiście z Iłży. Mężczyzna został zatrzymany. W chwili obecnej przebywa w policyjnej celi. Przeprowadzane są kolejne czynności – mówi Justyna Leszczyńska. Mężczyzna może odpowiadać za kradzież z włamaniem, uszkodzenie ścian w kościele wpisanym do rejestru zabytków oraz obrazę uczuć religijnych. Grozi mu do 10 lat więzienia. Ordynariusz Radomski zdecydował, że w najbliższą niedzielę w kościołach dekanatu będą śpiewane przebłagalne modlitwy. Natomiast za tydzień, w sobotę w kościele Matki Bożej Śnieżnej w Iłży zostanie odprawiona msza św.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • "Perły Powiatu" w Iłży

  Wyjątkowo, bo w Iłży odbył się finał VII Edycji Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego "Perły Powiatu". Nagrodzone zostały firmy, które w sposób szczególny wyróżniają się swoją działalnością w powiecie radomskim.

 • Piękni i Młodzi i Kabaret Młodych Panów. Dożynki w Chwałowicach

  Powiatowo-gminne dożynki odbędą się w tę niedzielę w Chwałowicach na terenie gminy Iłża. Początek o godz. 10.00. W programie między innymi koncert grup disco polo i Kabaret Młodych Panów. Na dożynki w imieniu starosty radomskiego i burmistrza Iłży zaprasza Marek Oleszczuk, rzecznik starostwa powiatowego w Radomiu.

 • Szpital w Pionkach: na razie w siatce, ale jest zagrożenie

  Jesteśmy zadowoleni, bo oba nasze szpitale znalazły się w siatce. Ale szpital w Pionkach jest w niej warunkowo – mówi starosta radomski. Zdaniem starosty istnieje zagrożenie, że Pionki z tej siatki wypadną.

 • Szpitale w Iłży i Pionkach: komisja wybierała dyrektorów

  Sławomir Idzikowski został wybrany na kandydata na dyrektora szpitala w Pionkach. Na kandydata na dyrektora szpitala w Iłży trzeba jeszcze poczekać, bo żadna z osób nie uzyskała wymaganej większości głosów komisji.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej