Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Nagroda im. Witolda Gombrowicza

czwartek, 25 czerwiec 2015 16:54
Dział: Wiadomości
Autor 

Nagroda literacka imienia Witolda Gombrowicza dla debiutów prozatorskich. To pomysł władz miasta. Pomysł na – jak mówią – promocje młodych talentów literackich, ale i samego miasta.

Ogólnopolska nagroda literacka imienia Witolda Gombrowicza ma zostać przyzna po raz pierwszy w przyszłym roku. Nagroda to pomysł władz miasta. Pomysł, który poprała Rita Gombrowicz stwierdzając w liście przesłanym do magistratu, że Witold Gombrowicz zawsze pragnął otrzymać nagrodę Nobla „by rozwścieczyć swych wrogów”. - Myślę że to jest ciekawe spojrzenie pani Rity Gombrowicz na element nagrody, że osoba, która może objawiać nową formę gatunku prozatorskiego, może być na początku nieakceptowana – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia. - To też jest umocowanie dla twórców, żeby robili to, co robią i nie przestawali w to wierzyć – dodaje.

Nagroda im. Witolda Gombrowicza ma być przyznawana za debiuty prozatorskie. Laureat otrzyma 40 tysięcy złotych. Pieniądze mają pochodzić od sponsorów. Zdaniem władz miasta, przyznawanie tej nagrody pozwoli na promocje nie tylko twórców. Zyskać ma także sam Radom. - Nagroda ma na celu promowanie Radomia poprzez kulturę, umacnianie pozycji miasta na kulturalnej mapie Polski. Odwołujemy się tu do tego, że z Radomia pochodzi wiele znanych osobistości: Andrzej Wajda, Leszek Kołakowski, Jacek Malczewski – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

O przyznaniu nagrody imienia Witolda Gombrowicza decydować będzie jury, w skład którego wejdą literaturoznawcy, krytycy i twórcy literatury. Ogłoszenie werdyktu zawsze będzie się odbywać we wrześniu.

Projekt uchwały dotyczący nagrody ma być rozpatrzony na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Muzeum Gombrowicza rozpoczęło Noc Muzeów

  Dlaczego Radom nie jest poematem nawet o poranku? Odpowiedź poznali goście muzeum we Wsoli. Nic dziwnego, odbyła się tam przecież Gombrowiczowska Noc Muzeów.

 • Piękne melodie i warsztatowy kunszt. Mikromusic we Wsoli

  Piękne melodie i warsztatowy kunszt. Mikromusic we Wsoli

 • Koncert jazzowy u Gombrowicza

  Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na ostatnie już w tym roku wydarzenie kulturalne. Po serii spotkań literackich, teraz proponuje koncert jazzowy.

 • Stolik Witolda Gombrowicza stanie w grudniu

  Pod koniec roku – jak deklaruje magistrat – pojawi się na Placu Konstytucji 3 Maja stolik Witolda Gombrowicza. Rzeźbę autorstwa Sławomira Micka z Kielc wykona odlewnia z Gliwic.

   

   

  Będzie to druga rzeźba stolik, która stanie w centrum miasta, obok kościoła Garnizonowego. Od roku na Placu Konstytucji 3 Maja stoi rzeźba profesora Leszka Kołakowskiego. Autorem rzeźby jest Sławomir Micek z Kielc, który wygrał konkurs ogłoszony przez radomski magistrat. - Artysta przekazał do odlewu model. W tej chwili odlew wchodzi w fazę produkcji. - mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
  Odlew wykona odlewnia z Gliwic. - Założony pierwotnie termin na zakończenie inwestycji to 29 grudnia. Wtedy stolik Witolda Gombrowicza stanie na Palcu Konstytucji 3 Maja – dodaje wiceprezydent Frysztak.
  Koszt wykonania rzeźby i jej montażu to blisko 110 tysięcy złotych.

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej