Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

Brandt już w Orońsku

środa, 24 czerwiec 2015 16:21
Dział: Wiadomości
Autor 

To największe wydarzenie artystyczne w 2015 roku dla Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Otwarto tam wystawę z okazji setnej rocznicy śmierci Józefa Brandta.

Otwarcie tak ważnego projektu było doskonałą okazją do uhonorowania pracowników Centrum Rzeźby Polskiej. Zostali oni wyróżnieni odznaczeniami prezydenta RP: złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za długoletnią służbę. To była część oficjalna zorganizowana z okazji otwarcia wystawy w setną rocznicę śmierci Józefa Brandta. Ten wernisaż, ta wystawa to najważniejsze wydarzenie artystyczne roku 2015 dla Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. - My do tej wystawy przygotowywaliśmy się prawie 3 lata - mówi Jan Gagacki, dyrektor CRP w Orońsku. - Jest tu ponad 50 obrazów wypożyczonych z galerii w kraju, zarówno publicznych jak i prywatnych, a także ze lwowskiej galerii narodowej – dodaje dyrektor. Na wystawie, obok obrazów znalazły się także pamiątki po artyście i elementy jego własnej kolekcji militariów. Dyrekcja placówki liczy, że ta – nietypowa jak dla centrum rzeźby – wystawa przyciągnie do Orońska wielu zwiedzających i odbije się w kraju przynajmniej takim echem jak głośna wystawa prac Xawerego Dunikowskiego. - Prace Brandta wiszą na stałych kolekcjach w Polsce. Są to jednak pojedyncze obrazy. Żeby zgromadzić tyle obrazów w jednym miejscu trzeba było włożyć wiele wysiłku. Rzadko pokazywana jest twórczość Brandta w całości - mówi Monika Bartoszek, kurator wystawy. Rzadko zdarza się taka okazja - setna rocznica śmierci artysty, który żył i tworzył także tutaj – w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i był doceniany już za życia. - Brandt był bardzo ważny w okresie, w którym żył. Podtrzymywał ducha narodu, malował ku pokrzepieniu serc, dawał nadzieję na odzyskanie niepodległości – opowiada Monika Bartoszek. Otwarciu tej wystawy towarzyszyły otwarcia wystaw dodatkowych: ekspozycji „Kłus, stęp, cwał” poświęconej koniom, czyli ulubionym zwierzętom Józefa Bradnta, a także ekspozycji: „Dziedzictwo. Patrząc na Brandta”. Gotowe dla odwiedzających Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest także „Przejście” - to nowa rzeźba. Tym razem w przestrzeni publicznej, bo na stawie Rolina. Projekt wykonał Jarosław Kozakiewcz. Wystawę z okazji setnej rocznicy śmierci Józefa Brandta w Orońsku można oglądać do 25 października 2015 roku.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rozpoczął się festiwal Radom – Orońsko

  Recital chopinowski otworzył XXX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko. W sumie odbędzie się osiem koncertów.

 • Tamburyn zaprasza do parku w Orońsku

  Na terenie parku w Orońsku stanął kilkumetrowy, barwny tamburyn. To nowy eksponat w kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej. Autorem jest niemiecki artysta Thorsten Goldberg.

 • W Orońsku przywitali jesień

  W niedzielę w Orońsku odbył się Augustfest, czyli festiwal poświęcony niemieckiej kulturze. Centrum Rzeźby Polskiej zaprosiło na trzynaste już spotkanie w ramach cyklu „Niespodziewany początek jesieni”.

 • Tony Cragg w Orońsku

  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku prezentuje kolejną wielką wystawę. Tym razem to ekspozycja dzieł światowej sławy rzeźbiarza z Wielkiej Brytanii Tony'ego Cragga.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej