Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Chcesz zarobić, przetwarzaj

środa, 17 czerwiec 2015 16:44
Dział: Wiadomości
Autor 

Minister Rolnictwa namawiał dziś w Radomiu rolników do zakładania małych firm i sprzedawania nie surowych produktów, a żywności przetworzonej. Jego zdaniem to szansa na większy zarobek dla rolników. Bo ostatnio ceny żywności idą w dół.

 

Jest deflacja, ceny żywności spadają – mówił w Radomiu Marek Sawicki, minister rolnictwa. Dlatego, żeby zarobić, rolnicy powinni przetwarzać swoje produkty i sprzedawać przetworzone. Dotyczy to wszystkich rolników, ale na naszym terenie szczególnie producentów papryki. Bo utracili część rynków. - Taki apel, żeby nie tylko sprzedawać paprykę surową, ale także w większym stopniu paprykę przetwarzać. To co robią państwa europy południowej, gdzie większość papryki jest przetwarzana a nie sprzedawana jako surowiec – mówi Marek Sawicki, minister rolnictwa. Rolnikom mają pomóc nowe przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych, które będą obowiązywały od początku przyszłego roku. - W ramach tej ustawy rolnicy w formie podatku ryczałtowego będą mogli sprzedawać wszystkie produkty przetworzone do wielkości w ciągu roku 150 tys. euro prowadząc tylko i wyłącznie rejestr i zgłoszenie tej działalności – tłumaczy Mark Sawicki. Do zakładania małych działalności gospodarczych minister namawiał w Radomiu, w Centrum Doradztwa Rolniczego. Tu działa centrum Praktycznego Szkolenia w zakresie Małego Przetwórstwa. Mobilną tłocznię można umieścić w każdym sadzie. Przerabia na sok 600 kg jabłek na dobę. To mała masarnia, a tu - zautomatyzowana wędzarnia. Jednorazowo można w niej uwędzić 200 kg wędlin. Co ważne – wędliny z niej spełniają wszystkie rygorystyczne normy. - W naszych wędzonkach zawartość benzopirenu nie przekraczała 1/4 nowej normy czyli okazuje się, że jak się przestrzega technologii wędzenia nie ma problemów ze spełnieniem norm – mówi Henryk Skórnicki, dyr. Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu. Ale w sklepach czy marketach spadki cen produktów, o których mówi Marek Sawicki jakoś nie są tak widoczne. To wynik złych praktyk – uważa minister. Dlatego trwają też prace nad kodeksem dobrych praktyk handlowych. Mówiąc krótko – żeby cena dla producentów nie była przez handlowców zaniżana, a zawyżana – dla kupujących.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej