Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

(Nie)bezpieczne wakacje

wtorek, 16 czerwiec 2015 17:06
Dział: Wiadomości
Autor 

Na co trzeba uważać podczas letniego wypoczynku? Jakie zagrożenia niosą za sobą brak szczepień, nadmierne opalanie się, narkotyki i dopalacze ? W Radomiu zorganizowano konferencję „Bezpieczne wakacje”.

 

Uczestnikami konferencji byli m.in. gimnazjaliści z radomskich szkół, którzy już niebawem rozpoczną wakacje. To przede wszystkim dla nich przygotowano kilka prelekcji dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Letni wypoczynek to nie tylko przyjemność czerpana z obcowania z naturą czy podróże zagraniczne. To także zagrożenia związane z tymi podróżami. - Tych zagrożeń jest bardzo dużo. Są to przede wszystkim zagrożenia związane z chorobami zakaźnymi, które występują w różnych częściach świata. U nas już dawno ich nie ma, ale w innych częściach świata jak Afryka czy Azja takie choroby są – mówi Lucyna Wiśniewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu. Mowa o takich chorobach jak malaria, denga, wścieklizna czy żółtaczka pokarmowa czyli wirusowe zapalenia wątroby typu A. Jak można tych chorób uniknąć ? Poprzez szczepienie przed wyjazdem. Kolejne zagrożenia to zatrucia pokarmowe i picie niesprawdzonej wody podczas upałów. Ideałem jest korzystanie z wody butelkowanej. Podczas konferencji zwracano także uwagę na zbyt nadmierne opalanie się. - Skóra jest największym narządem. Ona chroni cały nasz organizm, utrzymuje temperaturę i wodę. Chroni nasz organizm przed urazami i infekcjami. Warto o nią dbać. Opalajmy się bezpiecznie, czyli opalajmy się w określony godzinach dnia – dodaje Lucyna Wiśniewska. Zalecane jest unikanie godzin południowych i stosowanie odpowiednich filtrów. Odrębną kategorią wakacyjnych zagrożeń są wszelkiego rodzaju narkotyki i dopalacze. - Porównując dane z lat 2013 i 2014, to skala tego zjawiska nieco nam zmalała. W roku 2013 mieliśmy odnotowane 288 czynów z zakresu przestępczości narkotykowej, a w roku 2014 już mniej, bo 146 – mówi podinspektor Aneta Pawlińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Okres wakacyjny szczególnie sprzyja podejmowaniu niewłaściwych decyzji. - W okresie wakacyjnym są wspólne wyjazdy, dyskoteki i próba zaimponowania towarzystwu. Wypicie piwa i zmieszanie tego z dopalaczem może zaowocować przykrymi skutkami, które kończą się na oddziałach szpitalnych – dodaje podinspektor Pawlińska. Konferencją „Bezpieczne wakacje” zorganizowali: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Wyższa Szkoła Handlowa, Mazowiecka Komenda Policji i Urząd Miejski w Radomiu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej