Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Pierwszy klaps na planie filmu „Na odsiecz Orlętom”

sobota, 24 luty 2018 14:38
Dział: Wiadomości
Autor 

 

W niedzielę na runku Miasta Kazimierzowskiego zaczną się zdjęcia do historycznego filmu dokumentalnego opowiadającego historię radomskiego batalionu, który pospieszył na odsiecz Orlętom Lwowskim.

 

To kolejna rocznicowa produkcja. Jak opowiada Przemysław Bednarczyk, reżyser filmu, chciał zrealizować projekt z jednej strony radomski, z drugiej – u o uniwersalnym przesłaniu. - Mało kto wie, że jako jeden z pierwszych, którzy pospieszyli na pomoc Orlętom Lwowskim w 1918 roku, był batalion radomski sformowany za sprawą kapitana Józefa Mariańskiego. I historię tego batalionu chcemy właśnie opowiedzieć – mówi Przemysław Bednarczyk, historyk i autor historycznych widowisk.

Aktorami będą członkowie grup rekonstrukcyjnych z Radomia, Iłży, Pionek i Kozienic. W niedzielę, od godziny 9.00, nakręcone zostaną sceny formowania batalionu i jego wymarszu z miasta. Dla większości z nich tłem będzie ratusz i stara radomska architektura. - Chcemy żeby elementy starej radomskiej architektury zaistniały, żeby radomianie mieli tę pewność, że ten batalion wychodził w grudniu 1918 roku z Radomia – mówi reżyser.

Zdjęcia do filmu kręcone będą także w Wilnie. Ekipa zamierza także odwiedzić cmentarze, na których spoczywają żołnierze batalionu. - Myślę, że dla wszystkich zaskoczeniem będzie to, jak wielu radomian spoczywa na cmentarzu Łyczakowskim w panteonie bohaterskich obrońców Lwowa i kresów południowo-wschodnich. To zarówno ci, którzy walczyli tam w roku 1919 przeciwko Ukraińcom, jak i ci, którzy bronili Lwowa przed bolszewikami w roku 1920 bronili Lwowa – opowiada Przemysław Bednarczyk.

Film ma być ukończony jesienią tego roku.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej