Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Sąd unieważnił wyroki z PRL.

piątek, 23 luty 2018 16:55
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomski sąd unieważnił dziś wyrok wydany przez PRL-owskie organy wobec Jerzego Stępnia. Jerzy Stępień, późniejszy przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, skazany został za złożenie w 1988 roku kwiatów pod pomnikiem Czerwca '76. Wniosek o unieważnienie decyzji sprzed 30 lat złożył IPN.

 

W 1989 roku orzeczeniem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych
Jerzy Stępień oraz grupa innych osób zostali skazani za złożenie kwiatów pod pomnikiem czerwca '76. Decyzję kolegium do spraw wykroczeń utrzymał w mocy organ wojewódzki. Po prawie trzydziestu latach wniosek o uznanie tamtych orzeczeń za nieważne złożyła Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej. Sąd okręgowy w Radomiu przychylił się do tego wniosku. - Dziś właściwie czuję wstyd za nasze państwo, którego organy skazywały mnie za to w stanie wojennym czy po nim za to, że złożyłem kwiaty pod pomnikiem Radomskiego Czerwca ' 76. Nie wymierzono mi wtedy żadnej grzywny, ale uznany zostałem za winnego – mówił po ogłoszeniu decyzji sądu Jerzy Stępień.

Obrońcą Jerzego Stępnia prze kolegium był, prawie 30 lat temu, radomski opozycjonista, Bronisław Kawęcki kęcki. Dziś też przyglądał się rozprawie. Mimo wielkiej inwigilacji Służby Bezpieczeństwa i całego aparatu represji podczas wszystkich uroczystości ludzie setkami czy tysiącami, a czasem to było tylko kilkanaście osób, przychodzili pod pomnik, żeby powiedzieć, że trwają, że są – mówi Bronisław Kwęcki, były opozycjonista.

Jerzy Stępień był działaczem opozycji. Za tę działalność w PRL-u był m.in. skazany na więzienie. Teraz przed radomskim sądem przestrzegał przed upolitycznianiem wymiaru sprawiedliwości. Władze i ustroje się zmieniają, ale zawsze warto zachowywać się przyzwoicie – mówi sędzia Jerzy Stępień. - Historia pokazuje, jaka jest rzeczywistość, tylko pokazuje w dłuższym okresie, pokazuje co jest wartością, a co nie jest wartością. Czas weryfikuje postawy tchórzliwe czy tych, którzy wydawali takie a nie inne wyroki, bo chcieli zrobić karierę – mówi Jerzy Stępień.

Jerzy Adam Stępień po 1989 roku był senatorem I i II kadencji, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, sędzią oraz przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego. W jego ocenie to, co teraz dzieje się z wymiarem sprawiedliwości przypomina to, co działo się w PRL-u. - Nadal toczą się procesy wobec tych, którzy protestują, dają publicznie wyraz swoim poglądom. Takich spraw mamy już przed sądami około 100. Sędziowie znów muszą walczyć o swoja niezawisłość, tak jak w czasach pierwszej Solidarności – uważa sędzia Jerzy Stępień.

W piątek w sadzie okręgowym odbyły się dwie rozprawy w sprawie unieważnienia decyzji wydanych przez organa PRL-u, a skazujących działaczy opozycji. Kolejne są planowane. Na początku kwietnia odbędzie się rozprawa Bronisław Kawęckiego, który także został skazany za składanie kwiatów pod pomnikiem radomskiego Czerwca 76

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Paweł Górak walczy w sądzie o przywrócenie go do pracy

  Paweł Górak, były komendant Straży Miejskiej w Radomiu, domaga się w Sądzie Pracy przywrócenia go do pracy w Straży Miejskiej. Taką możliwość wyklucza prezydent Radosław Witkowski, która jak mówi: całkowicie utracił zaufanie do Pawła Góraka.

 • Sąd w nowej siedzibie - oficjalne otwarcie

  Siedziba sądu przy ulicy Warszawskiej oficjalnie otwarta. Znajdą tam miejsce sąd rejonowy i niektóre wydziały sądu okręgowego. Władze wymiaru sprawiedliwości zapewniają, że standard budynku odpowiada wymogom europejskim.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej