Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Skarb z Sieciechowa odzyskany

wtorek, 09 czerwiec 2015 18:34
Dział: Wiadomości
Autor 

XVII-wieczny kielich mszalny, skradziony ponad 20 lat temu z kościoła w Sieciechowie wraca do Polski. Kielich udało się odzyskać w Stanach Zjednoczonych dzięki m.in. współpracy FBI, Komendy Głównej Policji w Warszawie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

 

Kradzieży dokonano w 1994 roku z zabytkowego kościoła w Sieciechowie, który jest perłą budynków poklasztornych Opactwa Benedyktyńskiego. - Wówczas łupem złodziei padły dwa zabytkowe kielichy stanowiące własność kościoła i parafii, datowane na 1609 rok, czyli początek XVII wieku – mówi ksiądz Henryk Kowalczyk, proboszcz parafii w Sieciechowie. Jeden z kielichów został odzyskany w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. Drugi odzyskano w tym roku. Trafił on na aukcję domu aukcyjnego Doyle w Nowym Jorku. Informację o sprzedaży przekazano kolei Narodowemu Instytutowi Muzealnictwa i Ochrony Zabytków Zamku Królewskiego na Wawelu. Okazało się, że kielich skradziony w Sieciechowie widnieje w wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. - W styczniu tego roku został wystawiony do aukcji drugi ze skradzionych kielichów i szczęśliwie odzyskaliśmy go 17 maja – dodaje ksiądz Henryk Kowalczyk. Nie byłoby to możliwe gdyby nie współpraca m.in. amerykańskiej FBI, Komendy Głównej Policji w Warszawie i Mazowieckiej Komendy Policji w Radomiu. - Potwierdziliśmy, że ten zabytkowy kielich rzeczywiście został skradziony 1994 roku z naszego terenu. Współpraca innych służby i instytucji na szczeblu międzynarodowym doprowadziła do tego, że dzisiaj ten zabytek wróci do Polski i jak najszybciej także do kościoła, z którego został skradziony – mówi komisarz Alicja Śledziona z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Dziś ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull przekazał stronie polskiej na Zamku Królewskim w Warszawie odzyskany kielich.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej