Dzisiaj jest: 29 Września 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Michalina, Michał, Rafał

Strażacy ćwiczą na lodzie

środa, 21 luty 2018 16:16
Dział: Wiadomości
Autor 

Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego ćwiczyli na zalewie na Borkach ratowanie osoby, pod którą załamał się lód.

 

Ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowej odbyły się tradycyjnie na zalewie na Borkach. - Każdy strażak musi przejść przeszkolenie na lodzie, bo nie zawsze będzie dostępna specjalistyczna grupa wodno-nurkowa. Po to ćwiczymy żeby każdy z nas miał umiejętność poruszania się po lodzie – mówi brygadier Jacek Pastuszka, dowódca JRG1 Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

Strażacy podczas ćwiczeń zawsze muszą zrealizować kilka scenariuszy udzielania pomocy osobie, pod którą załamał się lód i wpadła do wody. - Ćwiczymy z tym co mamy pod ręką i co możemy użyć na lodzie. To są drabiny strażackie, sanie lodowe czy katamaran – tłumaczy brygadier Jacek Pastuszka.

Strażacy podczas akcji używają specjalistycznego sprzętu. Ale zdarza się, że trzeba udzielić pomocy tonącej osobie natychmiast, nie czekając na przybycie grupy ratunkowej. Wtedy warto znać zasady poruszania się po lodzie. - W zależności jak nam lód pozwala. Jeżeli lód zaczyna trzeszczeć pod nogami, to musimy jak największą powierzchnią ciała przywrzeć do niego, żeby nasz ciężar równomiernie rozłożył się na lodzie. Najlepiej jest położyć się i podpełzać do osoby, która potrzebuje pomocy. Nigdy nie podajemy jej ręki, żeby ta osoba nas nie wciągnęła do wody. Najlepiej rzucić jakąś gałąź czy szalik żeby nie mieć kontaktu z osobą ratowaną – mówi brygadier Jacek Pastuszka.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego działa od 1998 roku. Od samego początku przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej numer 1 przy ulicy Traugutta. Grupa liczy 14 strażaków.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Alkohol i brawura. Dramat nad zalewem na Borkach

  25-letni mężczyzna utonął w czwartek w zalewie na Borkach. To niestety kolejna ofiara braku ostrożności i spożywania alkoholu nad wodą. Od początku kwietnia utonęło w województwie Mazowieckim już 14 osób

 • Odznaczenia i awanse dla radomskich strażaków

  Róża Domańska od prawie 60 lat wykonuje zawód księgarza. To właśnie ona prowadzi księgarnię im. Witolda Gombrowicza i to ona wymyśliła też muzeum pisarza we Wsoli W Resursie Obywatelskiej odbył się benefis Róży Domańskiej.

 • Strażacy ugasili pożar składowiska śmieci

  Ponad 40 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasiło i gasi ogromny pożar składowiska śmieci na Wincentowie w Radomiu. Pożar wybuchł popołudniu w niedzielę. Jak mówią strażacy, to jeden z najtrudniejszych pożarów jaki gasili w ostatnim czasie.

 • 4 maja strażacy obchodzą swoje święto

  W Polsce obchodzony jest od 2003 roku. Dzień świętego Floriana, który co roku przypada 4 maja. Tego dnia swoje święto obchodzą także strażacy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej