Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Burzliwa sesja. Radni nie poparli propozycji prezydenta

wtorek, 20 luty 2018 17:45
Dział: Wiadomości
Autor 

Radni opozycji znów pokazali prezydentowi Radomia, że nic nie może bez nich zrobić. Tym razem opozycja odrzuciła wszystkie projekty uchwał, które Radosław Witkowski przygotował na sesję. Dotyczyły one zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta i zmian w budżecie na ten rok.

 

Już 25 minut po rozpoczęciu sesji nadzwyczajnej jej kontynuowanie właściwie nie miało sensu. Poszło o budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim, której domagają się radni opozycji. Przewodniczący Klubu Radnych PiS Marek Szary nie pozostawił prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu złudzeń co do wyników głosowań, jeżeli pieniądze na budowę oddziału nie znajdą się w Wieloletniej Prognozie Finansowej. - Nie przegłosujemy żadnych zmian w budżecie i żadnych zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej – krzyczał podczas sesji Marek Szary, przewodniczący Klubu Radnych PiS.

Prezydent Radosław Witkowski próbował wytłumaczyć radnym, dlaczego pieniądze na budowę oddziału rehabilitacji nie znalazły się w WPF. - Trwają analizy kosztów tego przedsięwzięcia. Ostatni kosztorys opiera się na danych z 2015 roku. Po oszacowaniu zgodnie z danymi na rok 2018 będziemy gotowi przedstawić radnym zaktualizowany kosztorys tej inwestycji – mówi prezydent Radomia.

Podobnie argumentował skarbnik miasta Sławomir Szlachetka. Ale to nie przekonało radnych opozycji. - Prezydent w mojej ocenie złamał prawo. Nie wykonał uchwały budżetowej, w której wpisaliśmy pieniądze na budowę oddziału rehabilitacji – dodaje Marek Szary.

Tak się nie stało i dlatego między innymi wszystkie projekty uchwał, które przygotował prezydent na sesję nadzwyczajną, zostały odrzucone. Chodzi o zmiany w wieloletniej prognozie finansowej miasta i zmiany w budżecie na rok 2018. W tym drugim przypadku uchwały dotyczyły programów edukacyjnych „Przez kształcenie do sukcesu” i „Idzie szkrab w wielki świat” oraz zwiększenia wydatków na między innymi wykup gruntów pod inwestycje, utrzymanie oświetlenia i placów zabaw w mieście. - Okazało się, że interes radomian i interes naszego miasta przegrał z wielkimi interesami politycznymi radnych PiS, radnego SLD i jednego z radnych bezpartyjnych – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Zdaniem radnego PiS Marka Szarego, prezydent Radomia prezentuje żenujący poziom. - Wstyd żeby prezydent nie wiedział jakie pieniądze ma w budżecie. Poza tym próbuje ukryć swoją nieudolność w zarządzaniu miastem w ubiegłym roku, który nazywa sukcesem, bo udało się obniżyć deficyt i występuje do radnych żeby zwiększyli ten deficyt w tym roku. To jest kompromitacja – uważa Marek Szary.

Prezydent Radosław Witkowski już zapowiedział, że odrzucone w poniedziałek projekty uchwał zgłosi do Regionalnej Izby Obrachunkowej żeby przywrócić je w tegorocznym budżecie miasta.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Będą ulgi dla niepełnosprawnych

  Jak informowaliśmy w poniedziałkowym Teledzienniku, rodziny, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne będą mogły korzystać z szeregu ulg. Radomscy radni jednomyślnie przyjęli wniosek prezydenta w sprawie wprowadzenia w mieście programu „Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym”.

 • Radni zapytają prezydenta o inwestycje drogowe

  W poniedziałek odbędzie się kolejna sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej. Radni tym razem przygotowali szereg pytań do prezydenta Radosława Witkowskiego i wiceprezydenta Konrada Frysztaka, a dotyczących inwestycji drogowych wmieście: budowy trasy N-S, przebudowy alei Wojska Polskiego i budowy układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu.

 • 12,5 miliona złotych na wymianę pieców

  Od 30 marca będzie można skorzystać na Mazowszu z unijnych funduszy na wymianę pieców węglowych. Radomski magistrat zapewnia, że przystąpi do tego konkursu. Do podziału jest blisko 12,5 miliona złotych.

 • Co było przyczyną odwołania Wioletty Kotkowskiej ?

  Wioletta Kotkowska, radna Platformy Obywatelskiej została odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej. Zastąpił ją Andrzej Sobieraj, radny Klubu Radnych Bezpartyjnych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej