Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Odblaski ratują życie

wtorek, 20 luty 2018 16:55
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomski WORD przekonuje, że warto nosić odblaski. Bo odblaski poprawiają bezpieczeństwo. Akcje „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” oraz „Wyprawka dla pierwszaka” to kontynuacje działań, które prowadzone były także w roku ubiegłym.

 

Od początku roku przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego odwiedzili już kilkanaście szkół. W poniedziałek była to m.in. PSP nr 3 w Radomiu. O tym, jak ważne jest noszenie odblasków szefowie WORD przekonywali najmłodszych, czyli uczniów klas pierwszych.

Akcje „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” oraz „”Wyprawka dla pierwszaka” trafiają nie tylko do szkół w Radomiu. Przedstawiciele WORD starają się także odwiedzać placówki malutkie, położone w małych miejscowościach. Bo tam także warto mówić o bezpieczeństwie. Jak choćby Jaroszkach koło Jedlni. To kameralna placówka, uczy się w niej łącznie 60-cioro uczniów.

Szkoła w Jaroszkach w zakresie edukacji na temat bezpieczeństwa współpracuje z WORDEM od lat. - Cały czas była ta edukacja, szczególnie młodszych dzieci. Wtedy jeszcze nie była tak rozpropagowana ta akcja bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym – mówi o początkach współpracy z WORD Anastazja Jasek, dyrektor PSP w Jaroszkach.

Teraz o bezpieczeństwie, zwłaszcza na drogach, mówi się więcej. Przez najmłodszych łatwiej także trafić do dorosłych. I udaje się trafić. Panie Jola i Magda także od razu przypięły odblaski. - Dajemy dzieciom przykład. Dzieciom też zaraz przypniemy – mówią mamy.

Obie są zdania, że inicjatywa WORD-u jest potrzebna. W końcu - chodzi o bezpieczeństwo ich pociech. - Myślę, że takie spotkania są niezbędne. Zależy nam na bezpieczeństwie naszych dzieci. Samochody teraz poruszają się szybko, nie ukrywajmy, ludzie mają dobre samochody i jeżdżą szybko – mówią.

Organizatorzy spotkań starają się tłumaczyć i uczyć. Nie chcą straszyć karami za nieprzestrzeganie prawa. Bo po zmroku, w terenie niezabudowanym, zgodnie z prawem odblaski trzeba nosić. - Nawet podczas spotkań z dzieciakami, z rodzicami, w których biorą udział policjanci nie mówimy o tych restrykcjach, żeby nie straszyć. Staramy się uczyć, staramy się edukować, uświadamiać zagrożenia. Mówimy, że mogą one mieć o wiele gorsze skutki niż skutki finansowe – mówi Zbigniew Mazurkiewicz, wicedyrektor radomskiego WORD.

Jednocześnie WORD wystartował teraz z jeszcze jedną inicjatywą. Chce uczyć zasada ruchu drogowego. - To pierwsze spotkanie z tego nowego cyklu. Cały czas staramy się pokazywać te elementy bezpieczeństwa, staramy się ten przekaz budować jak najbardziej pozytywny. Natomiast w tym roku chcemy ten przekaz budować poprzez dzieci, poprzez ich zaangażowanie i poprzez ich wiedzę – mówi Dariusz Piątek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.

Pierwsze spotkanie odbyło się w kąciku BRD na oddziale chirurgii szpitala na Józefowie. - Cieszę się z tego, że przynajmniej ta część dzieci i młodzieży, która ma okazję uczestniczyć w tych spotkaniach może się zapoznać ze wstępnymi zasadami ruchu drogowego i z bezpiecznym postępowaniem, a także z zasadami pierwszej pomocy – mówi Andrzej Wypyski, kierownik oddziału chirurgii dziecięcej szpitala na Józefowie.

Takie spotkania będą odbywały się także, np. w szkołach. WORD czeka na zgłoszenia. W ubiegły roku odblaski trafiły do maluchów z ponad 100 szkół na naszym terenie.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny w Kozienicach

  W Radomiu i na terenie powiatu radomskiego trwa akcja „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. W czwartek w zajęciach z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które organizuje radomski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach.

 • Odblaski trafiły do uczniów PSP nr 1 w Radomiu

  Autobusu radomskiego PKS-u uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru komory silnika. Do zdarzenia doszło około godziny 15 na ulicy Maratońskiej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

 • Jesteś widoczny z WORD

  Ponad stu uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 w Radomiu otrzymało odblaski w ramach kampanii „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zaprezentowali uczniom zasady bezpieczeństwa na drodze i zachęcali do noszenia odblasków.

 • Odblaski rozdane. Podsumowanie WORD

  Ponad 140 szkół z Radomia i powiatu radomskiego wzięło udział w ubiegłym roku w akcjach promujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym: „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” i „Wyprawka dla pierwszaka”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej