Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Zapomniane warowne wrota Mazowsza. Odtworzą gród?

sobota, 17 luty 2018 17:05
Dział: Wiadomości
Autor 

Na podstawie zdjęć satelitarnych w miejscowości Trzebień nieopodal Magnuszewa naukowcy odkryli ślady zapomnianego, średniowiecznego grodziska. Są plany, żeby odtworzyć gród.

 

Ekipy archeologów już na terenie gminy Magnuszew pracowały. Badania prowadzone były na terenie osad datowanych na 200 lat przed Chrystusem i 300 lat po Chrystusie. Przebadane zostało także stare celtyckie cmentarzysko. Ale te tereny kryją więcej niespodzianek. Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych odkryte zostało zapomniane, średniowieczne grodzisko. - Czyli zapomniane wrota Mazowsza, Trzebień. I dopiero będziemy teraz odkrywać. Pracami wykopaliskowymi na tym terenie są zainteresowane Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński z Krakowa. Myślę że w tym roku może uda się zrobić skanowanie całego terenu, dokumentację. A z czasem stworzyć atrakcję turystyczną w postaci odtworzenia grodu średniowiecznego – mówi Marek Drapała, wójt Magnuszewa.

Na to potrzebne będą pieniądze. Ale wójt Magnuszewa liczy na pomoc i marszałka, bo to w końcu Wrota Mazowsza, i ministra kultury. Bo waga odkrycia może okazać się jeszcze większa. - Jest to nie lada gratka, bo jest przypuszczenie, że to są leżące blisko siebie dwa grodziska wczesnośredniowieczne. Jeżeli to by się rzeczywiście sprawdziło, to jest to odkrycie na skalę nie tylko Polską, ale myślę i Europejską – mówi Marek Drapała, wójt Magnuszewa.

Władze gminy już myślą także, pod kątem rozwoju turystycznego tego terenu, o budowie odpowiedniej infrastruktury. Ścieżki rowerowe, trasy do nordic walking, aplikacje na urządzenia mobilne. I już zapraszają, choć realizacja pomysłu potrwa kilka lat.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Plany Magnuszewa. Na początek budowa targowiska

    Blisko 1 mln złotych dostanie gmina Magnuszew z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na budowę targowiska. To pierwszy etap inwestycji, bo gmina ma znacznie większe plany. Myśli o boisku, a także o budowie przystani na Wiśle.

  • Protest przeciwko linii wysokiego napięcia

    Mieszkańcy gminy Magnuszew protestują przeciwko planom inwestycyjnym Polskich Sieci Elektroenergetycznych, związanym z linią energetyczną Magnuszew – Miłosna. Boją się, że inwestycja wpłynie negatywnie na środowisko i gospodarkę. PSE twierdzi, że modernizacja poprawi sytuację mieszkańców.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej