Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

5 milionów na ratowanie zabytków

czwartek, 15 luty 2018 17:40
Dział: Wiadomości
Autor 

Do końca lutego można składać wnioski o dotacje z samorządu Mazowsza na ratowanie zabytków. Maksymalna kwota dotacji to 200 tysięcy złotych. Łącznie Mazowsze przeznacza na ten cel 5 milionów złotych.

 

Przydrożne kapliczki i świątynie, zamki, pałace czy dwory - województwo mazowieckie potrafi zachwycać miłośników architektury i sztuki. Ale wiele mazowieckich zabytków wymaga renowacji lub remontów. Dlatego samorząd Mazowsza uruchamia dodatkowe środki na ten cel. - Już uruchomiliśmy nabór na projekty ratowania zabytków, to będą zabytki ruchome i nieruchome, to będą granty do 200 tysięcy złotych. Na ten cel przeznaczyliśmy kwotę 5 milionów złotych – mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.
Dotacje mogą być udzielone na obiekty wpisane do rejestru, które na stałe znajdują się na terenie województwa mazowieckiego i są dostępne publicznie. Pieniądze można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. To np. ekspertyzy, badania, opracowanie dokumentacji czy przygotowanie programów prac konserwatorskich. To także szansa na wsparcie zabezpieczenia obiektów, w tym m.in. odnowienie tynków, okien, drzwi, dachów, a także zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowych, przeciwpożarowych, czy przeciwwilgociowych. O dotację może wystąpić każdy, kto jest właścicielem zabytku lub posiada taki obiekt w tzw. trwałym zarządzie. - Oczekujemy że to też pomoże w uratowaniu wielu obiektów czy to pojedynczych dzieł sztuki czy to jakichś elementów zabytków budowlanych czy sakralnych. Wszędzie tam, gdzie jest potrzeba pilnej interwencji, to jest to możliwe pod warunkiem oczywiście złożenia projektu – dodaje Adam Struzik.
Szczegółowe informacje można znaleźć m.in. na stronie www.mazovia.pl w zakładce „Kultura i Turystyka” oraz na stronie internetowej Samorządowego Forum Dialogu Obywatelskiego www.dialog.mazovia.pl w zakładce „Aktualności”.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Będzie więcej pieniędzy na remont zabytków sakralnych?

    Wojewoda mazowiecki obiecuje pomoc przy remoncie zabytkowych kościołów. Kuria wskazała 10 obiektów, które wymagają pomocy niemalże natychmiastowej.

  • Czar starych aut

    37 załóg stanęło na starcie III Rajdu Pojazdów Zabytkowych „Rajd Kazimierza” w Radomiu. Prędkość i czas ukończenia wyścigu nie były najważniejsze. Liczyły się styl i sprawność samochodu.

  • Kultura z unijnym wsparciem

    Blisko półtora miliona złotych unijnego dofinansowania otrzymają Solec nad Wisłą i Taczów w gminie Zakrzew na renowację zabytków i budowę szlaku historycznego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej