Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Rycerze w Taczowie

poniedziałek, 08 czerwiec 2015 17:09
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 6 wieków temu Mikołaj Powała z Taczowa radził z królem Władysławem Jagiełłą jak pokonać krzyżaków. Do niewielkiej wsi pod Radomiem, skąd pochodził tak jak setki lat temu zjechali wielcy wojowie. Tym razem na festyn rycerski.

Do niewielkiej wsi Taczów zjechał kwiat rycerstwa z całego kraju. Miejsce nie jest przypadkowe. To tutaj urodził się Mikołaj Powała, rycerz, uczestnik bitwy pod Grunwaldem. Teraz jest tu park historyczny, gdzie można podziwiać legendarną naradę u Powały i jedną z największych bitew średniowiecza. Nie mogło więc zabraknąć potyczek wojów i pokazów ówczesnych militariów.

- Mamy tutaj artylerię średniowieczną. Zaprezentujemy strzelanie z bombardy. Jest to taka prymitywna broń palna artyleryjska z przełomu XIV i XV wieku . Tego typu działa były wykorzystywane w bitwie pod Grunwaldem przez Krzyżaków – mówi Robert Lubera z Bractwa Rycerskiego z Nowej Dęby.

Festyn rycerski w Taczowie to kultywowanie dawnych tradycji. Ale lokalne władze sięgają też po unijne środki na inne turystyczne i kulturalne przedsięwzięcia. Gmina Zakrzew stara się m.in. o budowę Muzeum Etosu Rycerskiego. Ma ono kosztować 2 miliony złotych.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Spotkanie u Powały. Rycerze w Taczowie

    Po raz kolejny do podradomskiego Taczowa przyjechali rycerze. Po raz ósmy odbył się tam piknik „Rycerze Bogurodzicy”.

  • Rycerski weekend w Taczowie

    Średniowieczne wojska znów opanują Taczów pod Radomiem. Po raz kolejny w Taczowie odbędzie się piknik historyczny "Rycerze Bogurodzicy".

  • Kultura z unijnym wsparciem

    Blisko półtora miliona złotych unijnego dofinansowania otrzymają Solec nad Wisłą i Taczów w gminie Zakrzew na renowację zabytków i budowę szlaku historycznego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej