Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Ponad siedemdziesiąt kandydatur do Nagrody Gombrowicza

sobota, 10 luty 2018 15:23
Dział: Wiadomości
Autor 

Minął termin zgłaszania książek do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wpłynęło 76 tytułów. Pierwsze spotkanie kapituły w kwietniu. W czerwcu poznamy nominowanych, a we wrześniu zwycięzcę.

 

To trzecia edycja nagrody, przyznawanej za debiut prozatorski, debiut pojmowany jako pierwsza lub druga książka napisaną prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji kapituła dokona wyboru spośród książek wydanych w roku 2017. Zgłoszenia można było nadsyłać do końca stycznia. Wpłynęło 76 książek. - Byliśmy bardzo ciekawi, czy liczba książek będzie rosła. Niektórzy prognozowali, że tak, i że przekroczy możliwości członków kapituły, bo przeczytanie 90 książek w ubiegłym roku już było dużym wysiłkiem. W tym roku książek jest mniej niż w drugiej edycji, ale więcej niż w pierwszej – opowiada Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza, sekretarz kapituły.

Wśród książek zgłoszonych do nagrody są różne formy prozatorskie: powieści, reportaże, książki wspomnieniowe. Szczególnie dużo jest tomów opowiadań. Jak zauważają krytycy, rok 2017 był rokiem opowiadań.

Choć nagroda literacka im. Witolda Gombrowicza przyznana został dopiero dwa razy, już została zauważona i doceniona w polskim świecie literatury. Ta nagroda wymieniana jest jako jedna z bardziej znaczących. To wynik m.in. doboru kapituły, w skład której weszli pisarze, krytycy, literaturoznawcy. - To też wynik dobrych decyzji kapituły, bo choćby Ania Cieplak, która wygrała ubiegłoroczną edycję, a miesiąc później drugą książką potwierdziła, że to naprawdę duży talent – mówi Tomasz Tyczyński.

Pierwsze posiedzenie kapituły odbędzie się w kwietniu. Wtedy m.in. jury podejmie decyzję, czy wszystkie nadesłane zgłoszenia są zgodne z regulaminem. W czerwcu kapituła pięć książek nominuje do wyróżnienia, zaś laureata poznamy 9 września. Zwycięzca otrzyma 40 000 zł. Konkursowi patronuje Rita Gombrowicz.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej