Dzisiaj jest: 1 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Brigida, Iga, Ignacy

Chcą odbudować zamek. Radni popierają

wtorek, 06 luty 2018 17:36
Dział: Wiadomości
Autor 

Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu chce rozmawiać z kurią o przeniesieniu własności budynku plebanii kościoła św. Jana na gminę. Bez tego nie można rozpocząć odbudowy zamku. Inicjatywę kolegium poparli radni.

 

Radni swoje poparcie dla inicjatywy odbudowy zamku królewskiego w Radomiu wyrazili na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Zadowolenia z tego faktu nie krył Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku. - Jest to przełomowy dzień i przełomowa decyzja, która pozwala na rozpoczęcie rozmów z kurią na temat zmiany właściciela nieruchomości przy ulicy Grodzkiej 10, którą zajmuje plebania kościoła św. Jana – mówi
Jarosław Kowalik.

Uregulowanie problemu właścicielskiego to teraz najpilniejsza sprawa do realizacji w całym procesie odbudowy zamku w Radomiu. - Niedługo minie 100 lat jak miasto stara się o odzyskanie tej nieruchomości. Dzisiaj jest początek tej nowej drogi – dodaje Jarosław Kowalik.

Realizacja kolejnych etapów odbudowy zamku rozpocznie się po ewentualnym podpisaniu umowy z kurią. Rozmowy mają się rozpocząć jeszcze w lutym. - Następnie dokończenie badań archeologicznych, które potrwają około roku. Następnie etap przygotowań projektów. Tutaj mamy zaangażowane dwa ośrodki naukowe: Politechnika Krakowska i Politechnika Warszawska. Później czeka nas przygotowanie wniosków o dofinansowanie – wybiega w przyszłość Jarosław Kowalik.

Jak mówi Jarosław Kowalik, Kolegium Odbudowy Zamku finansuje badania archeologiczne. Sama odbudowa ma być sfinansowana ze środków zewnętrznych. Trudno dziś mówić o kosztach całej inwestycji. Według wstępnych szacunków odbudowanie do stanu surowego zamkniętego trzeciej kondygnacji budynku głównego, wież i krużganków to koszt około 4,5 miliona złotych. Termin rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znany. Trudno powiedzieć ile potrwają rozmowy z kurią, jak długo Kolegium będzie musiało czekań na pozwolenie na budowę i wreszcie czy uda się pozyskać środki zewnętrzne.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Uczczono 513 rocznice Konstytucji Nihil Novi

  W Radomiu uczczono 513 rocznicę uchwalenia Konstytucji Nihil Novi. Na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej odbył się piknik historyczny, a na wiwat zagrzmiały radomskie działa.

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

 • Jarosław Kowalik nie wystartuje w wyborach prezydenckich

  Tymczasem Jarosław Kowalik, szef Radomskiego Samorządu Obywatelskiego, zrezygnował z ubiegania się o fotel prezydenta Radomia w tegorocznych wyborach samorządowych. Nowa bezpartyjna koalicja, która powstała w Radomiu w miniony czwartek ma teraz trzech kandydatów na kandydata numer jeden.

 • Archeolodzy wrócą do Domu Wielkiego

  Za kilka dni rozpoczną się badania archeologiczne w obrębie Domu Wielkiego zamku królewskiego w Radomiu. Prace rozpoczną się jednocześnie w trzech miejscach i potrwają do jesieni tego roku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej