Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej

Do trzech razy sztuka. Radni uchwalili budżet Radomia

środa, 31 styczeń 2018 17:11
Dział: Wiadomości
Autor 

Radni za trzecim podejściem uchwali budżet Radomia na 2018 rok. 'Za' głosowało 26 radnych. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwko.

 

Tego, że trzecia sesja budżetowa nie będzie przebiegała spokojnie można było się spodziewać, bo rozmowy o budżecie trwały blisko dwa miesiące i nie były to łatwe rozmowy. Zaczęło się od zgłoszenia dwóch autopoprawek przez prezydenta Radosława Witkowskiego, który wnioskował o pieniądze m. in. na informatyzację stacji Pogotowia Ratunkowego. Nerwowo zrobiło się w momencie prezentacji przez Marka Szarego, przewodniczącego Klubu Radnych PiS, 19 nowych poprawek, zgłoszonych przez grupę 16 radnych opozycji. To oburzyło radnych Platformy. Zażądali godzinnej przerwy na przedyskutowanie zgłoszonych poprawek. - Jak widać, grupa radnych, która cokolwiek chce zmieniać w budżecie przedstawionym przez prezydenta nie ma odwagi, żeby wyjść i powiedzieć: „tak chcemy zmienić tu, a tu zmienić lub skasować”. Przede wszystkim skasować – mówi Wiesław Wędzonka, przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej.
Według Dariusza Wójcika, przewodniczącego Rady Miejskiej, zachowanie radnych Platformy było grą na zerwanie obrad rady. - To histeryczne zachowanie pana przewodniczącego Wędzonki prowadzi do tego, żeby zerwać obrady. Nie uda się zerwać obrad. Chcemy pomóc prezydentowi i uchwalimy ten budżet – mówi przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.
Zarządzono półgodzinną przerwę. Po wznowieniu obrad prezydent Witkowski zgłosił trzecią autopoprawkę do budżetu, dotyczącą Radomskiego Programu Drogowego. Potem rozpoczęła się dyskusja, podczas której każda ze stron przekonywała, że to ona chce rozwoju miasta. Zdaniem prezydenta, niektórzy radni rozpoczęli już kampanię wyborczą. - Radni PiS, radny Pszczoła z SLD i radni niezależni już chyba myślą o miejscach na listach w wyborach jesienią 2018 roku – mówi Radosław Witkowski.
Padały także zarzuty o upolitycznianie dyskusji. - To, co dziś zrobili radni PiS, SLD i radni niezależni, to nic innego jak obłuda w czystej postaci. Tak polityki uprawiać nie można – mówi Marta Michalska-Wilk, radna PO.
Radni PO także zgłosili kilkanaście poprawek. Każdą głosowano oddzielnie. Wszystkie zostały odrzucone. W głosowaniach konsekwentnie nie brał udziału Ryszard Fałek, radny Wspólnoty Samorządowej. - Poprawki, które zgłoszono dewastowały poszczególne obszary naszego życia społecznego, między innymi kulturę i sport. Te poprawki nie były kompletne. Nie miały uzasadnienia – mówi Ryszard Fałek, radny Wspólnoty Samorządowej.
Po blisko 5 godzinach obrad, radni przystąpili do głosowania nad budżetem Radomia na 2018 rok. 'Za' przyjęciem budżetu z trzema autopoprawkami prezydenta Radomia i poprawkami radnych opozycji głosowało 26 radnych, w tym wszyscy radni PO. - Zagłosowaliśmy za budżetem tylko i wyłącznie dlatego, żeby Regionalna Izba Obrachunkowa mogła przystąpić do prac nad tym budżetem i usunąć z tego budżetu to, co narusza dyscyplinę finansów publicznych i to, co jest niezgodne z przepisami prawa – dodaje Marta Michalska-Wilk.
Radni Ryszard Fałek ze Wspólnoty Samorządowej i Kazimierz Woźniak z Radomian Razem wstrzymali się od głosu. Nikt nie zagłosował przeciw. - W moim przekonaniu stoimy dziś po dwóch stronach. Ja chcę kontynuować zmiany w naszym mieście, a radni opozycji, czyli radni PiS, SLD i niezależni stanęli na stanowisku, że nasze miasto musi się cofnąć w rozwoju i należy wrócić do pozycji z lat 2010 – 2014, kiedy był marazm i zastój – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Radosław Witkowski tuż po głosowaniu zapowiedział, że na każdej kolejnej sesji będzie zgłaszał poprawki, dotyczące wydatków i inwestycji, które nie znalazły się ostatecznie w uchwalonym budżecie. Współpracę w tym zakresie deklarują radni opozycji. - Przeszły poprawki, które zgłosiliśmy. Na tym nam zależało. Natomiast podkreślamy, że jeżeli prezydent będzie chciał wprowadzić do budżetu jakieś inne zadania czy inwestycje, to jesteśmy otwarci na rozmowy. Może zgłaszać takie propozycje i jeżeli będą dobre, to zagłosujemy na 'tak' - mówi
Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, radna niezależna.
Podczas wtorkowej sesji oficjalnie rozpoczął działalność nowy klub w Radzie Miejskiej: Klub Radnych Bezpartyjnych. Tworzą go: Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, Andrzej Sobieraj, Dariusz Chłopicki i Marcin Kaca.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • Radni byli jednogłośni. Są pieniądze na obchody

  Są pieniądze na organizację obchodów 42 rocznicy Czerwca'76 i międzynarodowych pokazów lotniczych na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Radni jednogłośnie zgodzili się na wpisanie do budżetu w sumie ponad jednego milina 230 tysięcy złotych na organizację wspomnianych imprez.

 • Radni pytali: po co ta sesja ?

  Na koniec Teledziennika o poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, która – według wielu radnych – nie powinna w ogóle się odbyć. Radni chcieli uzyskać od prezydenta informacje o najważniejszych inwestycjach drogowych w mieście.

 • Radni zapytają prezydenta o inwestycje drogowe

  W poniedziałek odbędzie się kolejna sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej. Radni tym razem przygotowali szereg pytań do prezydenta Radosława Witkowskiego i wiceprezydenta Konrada Frysztaka, a dotyczących inwestycji drogowych wmieście: budowy trasy N-S, przebudowy alei Wojska Polskiego i budowy układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej