Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Niebezpieczna praca pracowników MOPS. Szkolenie w areszcie

wtorek, 30 styczeń 2018 17:37
Dział: Wiadomości
Autor 

Coraz więcej jest agresji słownej, ale też i fizycznej wobec pracowników MOPS w Radomiu. Być może dlatego ogromnym zainteresowaniem cieszy się szkolenie przeprowadzane w areszcie śledczym m.in. z zakresu samoobrony.

 

O tym jak radzić sobie w przypadku fizycznej napaści mogły przekonać się panie, które wzięły udział w szkoleniu przeprowadzonym w Areszcie Śledczym w Radomiu. - Jest to ogólnopolska kampania pod nazwą „Bezpieczni w służbie i w pracy” - informuje Dagmara Janus-Leśniewska, rzecznik aresztu. - Te wiadomości, które zostały paniom przekazane, z powodzeniem można wykorzystać w życiu prywatnym, bo różne sytuacje mogą się zdarzyć w życiu – dodaje Dominik Salak, z-ca kierownika działu ochrony aresztu.

Ale szkolenie przeprowadzono przede wszystkim z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa w pracy zawodowej. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu zatrudnia ponad 130 pracowników socjalnych. Wśród nich jest tylko trzech mężczyzn, reszta to kobiety. Pracują one w trudnych środowiskach – opowiada dyrektor MOPS. - Istotą są wywiady środowiskowe, a trzeba je robić w miejscach zamieszkania danej osoby, czyli na jej terytorium – opowiada Marcin Gierczak, dyrektor MOPS w Radomiu.

Praktyka pokazuje, że tego typu praca przynosi coraz więcej stresujących wydarzeń. Panie często chodzą parami, czasem w asyście funkcjonariuszy. Ale nauka samoobrony też może się przydać. Niestety. Bo dobrze byłoby, żeby sytuacje, w których trzeba wykorzystać umiejętności obronne w ogóle się nie zdarzały. - Z biegiem lat obserwujemy narastanie wręcz agresji słownej. Na szczęście mniej jest tej fizycznej, ale takie przypadki również się zdarzają - dodaje Marcin Gierczak.

Zajęcia praktyczne były drugą częścią szkolenia. Pierwszą stanowiło spotkanie z psychologiem, który mówił jak radzić sobie ze stresem i jak się zachować w przypadku ataku. Takie zajęcia prowadzone są w aresztach w całej Polsce. W Radomiu spotkały się ze szczególnie dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się aż 250 osób.

 

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Więźniowie w Radomiu chcą pracować

     

    Praca jest - według badań – jedną z najlepszych form resocjalizacji osób skazanych za różnego rodzaju przestępstwa. W radomskim areszcie odpłatnie i nieodpłatnie pracuje ponad 430 osadzonych.
  • Praca najlepszą formą resocjalizacji więźniów?

    „Resocjalizacja poprzez pracę” - pod takim hasłem w Areszcie Śledczym w Radomiu odbyła się konferencja poświęcona pracy jako formie resocjalizacji osadzonych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej