Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Przerażające statystyki. Policja przestrzega i apeluje

sobota, 27 styczeń 2018 14:15
Dział: Wiadomości
Autor 

6 osób zginęło a 19 odniosło obrażenia w wypadkach z udziałem pieszych, do których doszło w województwie mazowieckim w ciągu pierwszych trzech tygodni stycznia. Policja apeluje do kierowców i do pieszych: zachowajcie ostrożność.

 

Statystyki są przerażające. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni i tylko na drogach Radomia zginęły w wypadkach trzy osoby. 15 stycznia na przejściu dla pieszych na ulicy Szarych Szeregów zginął 69-letni mężczyzna. Kolejna ofiara - 19 stycznia, wypadek na ulicy Grzecznarowskiego. Trzy dni później nad ranem na Wojska Polskiego bus zderzył się czołowo z tir-em. W wyniku tego wypadku zmarł 37-letni mieszkaniec Radomia. Dwie inne osoby trafiły do szpitala. - Najczęstszą przyczyną wypadków na drogach, nie tylko w województwie, ale w całej Polsce jest nadmierna prędkość, nietrzeźwi kierujący, oraz piesi, którzy nieraz zachowują się nieodpowiedzialnie i nie używają elementów odblaskowych – mówi sierż. szt. Aleksandra Calik z zespołu prasowego mazowieckiej policji.

Od początku roku na drogach województwa mazowieckiego doszło do 22 wypadków z udziałem pieszych. W ich wyniku zginęło sześć osób, 19 zostało rannych. Aż 10 z tych wypadków wydarzyło się na oznakowanych przejściach dla pieszych. - Droga hamowania samochodów jest teraz wydłużona. Do wielu wypadków dochodzi na oznakowanych przejściach dla pieszych – zwraca uwagę podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego KWP.

Dlatego policja apeluje, żeby piesi zachowywali ostrożność także na oznakowanych przejściach. A przede wszystkim żeby zadbali o to, by być widoczni. - Osoba, która ubrana jest w ciemny strój w warunkach zimowych po zmroku jest bardzo słabo widoczna, a wręcz można powiedzieć, że w niektórych wypadkach niewidoczna dla kierujących pojazdami. Taki pieszy ubrany w ciemny strój widoczny jest z około 30 metrów dla kierującego – mówi podinsp. Stanisław Popiel.

Decydują sekundy. Kierowca nie ma w takiej sytuacji szans na to, żeby wyhamować, czy ominąć osobę idącą skrajem drogi. Kamizelki czy elementu odblaskowe pozwalają dostrzec pieszego z dużo większej odległości. - My jako policja od dawna apelujemy do pieszych, aby stosowali elementy odblaskowe nie tylko tam, gdzie wymagają tego przepisy, czyli poza obszarem zabudowanym, ale również w miastach czy na wsiach, gdzie jest obszar zabudowany, ale te drogi są po prostu nieoświetlone i piesi są często bardzo słabo widoczni – mówi sierż. szt. Aleksandra Calik.

Bo to, że pieszy widzi samochód, nie oznacza, że kierowca tego samochodu widzi pieszego.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Tragiczny majowy tydzień na drogach Mazowsza

  5 osób zabitych w ponad 70 wypadkach drogowych. Ponad 170 zatrzymanych pijanych kierowców. To bilans pierwszego majowego tygodnia na drogach województwa mazowieckiego.

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Trwa policyjna akcja „majowy weekend”

  Od minionego piątko trwa policyjna akcja „majowy weekend”. Na drogach powiatu radomskiego i Mazowsza, pojawiło się więcej oznakowanych i nieoznakowanych policyjnych patroli.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej