Dzisiaj jest: 28 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol

Uchwalą budżet ze swoimi poprawkami

piątek, 26 styczeń 2018 17:58
Dział: Wiadomości
Autor 

Grupa 16 radnych, która wcześniej zagłosowała przeciwko budżetowi Radomia na 2018 rok teraz deklaruje, że budżet uchwali, ale ze swoimi poprawkami. Sesja we wtorek.

 

W czwartek została zerwana trzecia tura rozmów na temat budżetu. Radni PiS i niezależni, jak mówią, „czują się oszukani”. Tym samym konflikt między nimi a grupą prezydenta, zaostrza się. - Zostaliśmy oszukani, wprowadzeni w błąd, potraktowani instrumentalnie i na to się nie godzimy. W dalszej części będziemy już pracowali sami – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.

Radnych rozwścieczyła czwartkowa konferencja prasowa zwołana przez trzech wiceprezydentów i dyrektora kancelarii prezydenta. Konferencja odbyła się na kilka godzin przed zaplanowaną trzecią turą rozmów na temat budżetu miasta. - W czwartek o godzinie 12.00 panowie wiceprezydenci zwołali konferencję prasową, na której pluli na nas, kłamali. My na początku mówiliśmy wiceprezydentom, że to jest materiał roboczy i że to nie jest jeszcze koniec poprawek – mówi Marek Szary, przewodniczący Klubu Radnych PiS.

Radni umówili się także między innymi z wiceprezydentem Karolem Semikiem, że ten pomoże im przekazać zgłoszone przez nich poprawki do projektu budżetu. - Na spotkaniu w czwartek poprosiliśmy o ten dokument, który wiceprezydent Semik zobowiązał się nam dostarczyć. Niestety powiedział, że go nie ma – mówi Marek Szary.

Dlatego radni postanowili nie uczestniczyć w dalszych rozmowach. Według nich kolegium prezydenckie „sprywatyzowało sobie Urząd Miejski” i urzędnicy nie są od pomocy radnym. - Od ponad miesiąca mówiłem, że rządzący dążą do szermierki. Uważałem, ze to się źle skończy – mówi Jan Pszczoła, radny SLD.

16 radnych zgłosiło w sumie kilkadziesiąt poprawek do projektu budżetu przygotowanego przez prezydenta Radosława Witkowskiego. Najważniejszą poprawką wprowadzoną przez radnych do projektu budżetu jest kwota 7 milionów złotych na budowę oddziału rehabilitacji w dawnym pawilonie ginekologiczno-położniczym przy ulicy Narutowicza. - Zależało nam przede wszystkim na tym, żeby stworzyć zrównoważony budżet miasta na rok 2018. Tak by się stało gdyby wiceprezydenci nie potraktowali nas jak zło konieczne. Myślę, że ten budżet byłby najlepszym budżetem jaki nasze miasto miało do tej pory – mówi Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, radna niezależna.

Jak mówią radni, są zdeterminowani i budżet uchwalą. - Mam nadzieję, że te poprawki zostaną zaakceptowane. Panowie apelowali do nas, że budżet to rzecz święta i że trzeba go uchwalić. Zobaczymy jak oni się teraz zachowają przy budżecie. Radni jak prezydent mówi mają prawo zgłaszać poprawki. Dalszego nie wcześniej? Dlatego, że mamy czas do końca miesiąca. My ten budżet w terminie uchwalimy – dodaje Dariusz Wójcik.

Mimo ostrego sporu i upływającego czasu, grupa 16 radnych nie zamyka drzwi przed prezydentem Radosławem Witkowskim. Nadal zakłada współpracę. - Panowie pomylili konia z koniakiem. Radziłbym żeby prezydent jeżeli już wrócił, to niech wykona telefon czy napisze pismo bo jest jeszcze czas. Niech ten budżet będzie naszym wspólnym, a nie budżetem 16 radnych – mówi Dariusz Wójcik.

Sesja budżetowa już w najbliższy wtorek.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • Żołnierze AK będą mieli swój pomnik

  W Radomiu powstanie pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej Okręgu „JODŁA”. We wtorek wbito pierwszą łopatę pod budowę pomnika. Jego odsłonięcie planowane jest 9 września.

 • Dariusz Wójcik o sesji: to była ustawka prezydenta

  „To była ustawka prezydenta i nigdy więcej na to nie pozwolę” - tak wydarzenia podczas wtorkowej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, komentuje Dariusz Wójcik, przewodniczący rady. To co wydarzyło na sesji – jak tłumaczy Dariusz Wójcik – w złym świetle stawia radnych i miasto.

 • D. Wójcik: „Prezydent wprowadza mieszkańców w błąd”

  Prezydent Radosław Witkowski chce rozmawiać w poniedziałek o budżecie miasta z przewodniczącymi klubów w radzie miejskiej. Tymczasem Dariusz Wójcik, przewodniczący rady uważa, że prezydent Radomia wprowadza mieszkańców w błąd odnośnie budżetu miasta.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej