Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

PSL: skierujemy ustawę do Trybunału Konstytucyjnego

sobota, 20 styczeń 2018 14:50
Dział: Wiadomości
Autor 

PSL chce skierować do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o prawie wyborczym. Największe zastrzeżenia ludowców budzi ograniczenie okresu sprawowania funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta do dwóch kadencji.

 

Jak przypomina poseł Mirosław Maliszewski, PSL jakiś czas temu zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby wstrzymał się z podpisywaniem ustawy Kodeks Wyborczy. Ludowcy chcieli przedstawić swoje zastrzeżenia i obawy związane ze zmianą przepisów. Prezydent jednak ustawę podpisał. - Największe zastrzeżenia budzi wprowadzona w nowych przepisach zasada kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Uważamy, że ograniczenie tego prawa do dwóch kadencji to ograniczanie praw wyborczych tej osoby, ale i praw tych, którzy go wybierali – mówi Mirosław Maliszewski.

Dlatego PSL zapowiada, że w tym zakresie skieruje pytanie do Trybunału Konstytucyjnego. - Po to by rozstrzygnął, czy takie sztuczne ograniczanie prawa wyborczego dla kandydatów, ale i podważające wybór wyborców jest zgodne z konstytucją – mówi M. Maliszewski.

Zastrzeżenia ludowców budzi także rola PKW oraz komisarzy wyborczych. Jak mówi poseł PSL, w tej sytuacji reforma sądownictwa może służyć do tego, żeby ewentualne protesty wyborcze rozstrzygać na korzyść partii rządzącej. - Myślę że sprawdzi się stara teoria, która mówi o tym, że jak ktoś grzebie przy ordynacji wyborczej to przeważnie wtedy przegrywa – uważa poseł PSL.

Jednocześnie ludowcy wyrażają zadowolenie, że szereg propozycji, jakie ukazały się od momentu ukazania się pierwszych propozycji nowego prawa wyborczego zostały wzięte pod uwagę przez posłów PiS-u.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PSL: szykujemy się do wyborów, rozważamy różne scenariusze

  PSL idzie do wyborów samorządowych pod własnym szyldem, zwłaszcza w wyborach do sejmików. W Radomiu nie wyklucza koalicji z organizacjami niepartyjnymi.

 • PSL: jesteśmy zbulwersowani postawą radnych

  Jesteśmy zbulwersowani postawą radnych, którzy nie korzystają z przywileju zgłaszania poprawek, a głosują przeciw budżetowi – mówi Józef Bakuła, szef radomskiego PSL.

 • Ważny powód? PSL wyjaśnia: ASF blisko

  Nie poparliśmy budżetu państwa, bo jest zbyt rozbuchany i nie uwzględniono w nim naszych postulatów – mówią przedstawiciele PSL. Jednym z postulatów było zarezerwowanie dodatkowych pieniędzy na walkę z Afrykańskim Pomorem Świń. Choroba dotarła już na teren byłego województwa radomskiego.

 • PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego rolników

  Obniżając wiek emerytalny dla wszystkich Polaków, rząd podwyższył jednocześnie wiek emerytalny rolnikom, którzy wcześniej mogli przejść na emeryturę mając 55 lat – to w przypadku kobiet i lat 60 – to granica dla mężczyzn. PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego dla rolników

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej