Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim

Radni po raz drugi nie przyjęli budżetu miasta na rok 2018

poniedziałek, 15 styczeń 2018 17:38
Dział: Wiadomości
Autor 

Uchwała w kształcie zaproponowanym przez prezydenta miasta została odrzucona głosami radnych PiS, SLD i czwórki radnych niezależnych. Teraz budżet ustali Regionalna Izba Obrachunkowa. Ma czas do końca lutego.

 

Po raz pierwszy uchwała budżetowa głosowana była 18 grudnia. Wtedy 13 radnych było za, 13 było przeciw. Radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej wstrzymał się od głosu. Nieobecna była wówczas radna PiS Katarzyna Wróbel. Tym razem frekwencja była stuprocentowa. Prezydent Radosław Witkowski jeszcze przed sesją wiedział, że zdobycie większości głosów dla budżetu będzie niezwykle trudne. Mimo to radni Platformy Obywatelskiej po raz kolejny przekonywali, że projekt budżetu jest co najmniej dobry. - Wszystkie oczekiwania mieszkańców są w tym budżecie zapisane. I będą te oczekiwania realizowane – mówi Wiesław Wędzonka, szef Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej.
Lobbing radnych PO nie przekonał radnych Prawa i Sprawiedliwości. Ci ostatni mają pretensje do prezydenta, że po grudniowej sesji nie chciał z nimi szukać porozumienia w sprawie budżetu. - Budżet można dalej uchwalić, tylko trzeba chcieć rozmawiać. Radosław Witkowski mówił, że zgoda zmieni Radom. To Radosław Witkowski zobowiązany jest zaprosić wszystkich do stołu i szukać porozumienia. Od wielu miesięcy to hasło „Zgoda zmieni radom”, to są wyłącznie puste słowa – mówi Jakub Kowalski, radny PiS.
Ale prezydent nie zgadza się z tymi zarzutami. - Projekt przyjmowania budżetu jest projektem transparentnym. Skierowałem ten projekt do radnych 15 listopada. To radni byli właścicielami tego projektu. Mogli przedstawić swój autorski projekt i go przyjąć. Nie zrobili tego – mówi prezydent Radomia.
Wystąpienie Radosława Witkowskiego, w którym bronił swojej propozycji budżetu, nie przekonało nikogo z 13 radnych, którzy poprzednio głosowali przeciwko. Nie przekonało także Jana Pszczoły, radnego SLD, który już od kilku dni deklarował, że zagłosuje na „nie”. Nie przekonało także czwórki radnych niezależnych. - Wiele uwag zgłaszanych między innymi przeze mnie, a dotyczących remontów ulic czy dotacji na film „Klecha” nie było zrealizowanych w stu procentach – mówi Andrzej Sobieraj, radny niezależny.
W głosowaniu za przyjęciem budżetu Radomia na rok 2018, 12 radnych – Platformy Obywatelskiej, Radomian Razem i Wspólnoty Samorządowej była „za”. 16 radnych - Prawa i Sprawiedliwości, SLD i czworo radnych niezależnych – głosowało za odrzuceniem budżetu. Prezydent Radosław Witkowski mówi o planie „B” dotyczącym budżetu miasta na ten rok. - Ten budżet, który zrealizujmy przy udziale RIO będzie również dobry. Już dziś mogę powiedzieć tylko jedno, że te inwestycje, które zostaną przez RIO odrzucone, tego samego dnia, kiedy RIO przyjmie budżet, skieruję ponownie do głosowania przez radnych. Do końca będziemy się bili o wprowadzenie tych inwestycji do budżetu na 2018 rok – dodaje prezydent
Witkowski.
Chodzi o listę 80 nowych, mniejszych inwestycji, które mają kosztować blisko 41 milionów złotych. Ale nie tylko. - Na przykład Wojska Polskiego jest nowym zadaniem. RIO nie musi się na nowe zadanie zgodzić. Stoi Budżet Obywatelski – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Budżetem Radom na 2018 rok zajmie się teraz Regionalna Izba Obrachunkowa. Ma na to czas do końca lutego.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej