Dzisiaj jest: 21 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Fatalne powietrze w Radomiu

poniedziałek, 08 styczeń 2018 16:49
Dział: Wiadomości
Autor 

Najgorzej było w weekend, ale i w poniedziałek jakość powietrza w Radomiu była daleka od dobrej. Jest fatalnie, a to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie – mówią lekarze.

 

Bardzo wysokie przekroczenie norm jakości powietrza w Radomiu odnotowano w sobotę i niedzielę. - Sprzyjała temu pogoda – wyjaśnia Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim. - W nocy, z soboty na niedzielę przyszło mocne ochłodzenie, mieliśmy dużą wilgotność powietrza. Przez kilka godzin, od 24.00 do 4.00 nad ranem było bardzo wysokie przekroczenie norm – dodaje.

To jednak nie był smog – twierdzi dyrektor Krugły. Bo o tym zjawisku możemy mówić, gdy określony poziom zanieczyszczenia utrzymuje się nie przez kilka godzin, a przez całą dobę. Ale nie ma wątpliwości, że powietrze w całej Polsce, także w Radomiu jest bardzo złej jakości. Przekroczone normy pyłów PM 10 i PM 2,5 to ostatnio standard. Te pierwsze – PM 10, to pyły związane ze spalaniem węgla. PM 2,5 to pyły drobne, na tyle małe, że swobodnie przenikają przez płuca i dostają się do krwiobiegu, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia – mówią lekarze. - To, co najczęściej obserwujemy, to zaburzenia układu krążenia, nadciśnienie, choroba wieńcowa, udar mózgu, a nawet choroba Alzheimera – wylicza Wojciech Papiewski, kierownik oddziału pulmonologii w szpitalu na Józefowie.

Wdychanie powietrza z dużą ilością pyłów PM 10 i PM 2,5 negatywnie odbija się też na układzie oddechowym. Może wywołać alergię lub astmę.
Czy sytuacja jest patowa? Wojciech Papiewski twierdzi, że nie. - Według mnie potrzebne jest działanie wielotorowe, od samej góry, przez władze samorządowe, ale też i sporo zależy od nas samych. Nie możemy tylko obciążać winą innych. Sami też możemy dużo zrobić dla poprawy sytuacji. Przestańmy na przykład spalać śmieci. To najprostsze – mówi pulmonolog.

Statystyki pozyskane od strażników miejskich pokazują, że to nie dla wszystkich jest takie proste. W roku ubiegłym straż wystawiła ok. 50 mandatów w kwocie od 100 do 500 złotych za spalanie niedozwolonym opałem. Najwięcej dla mieszkańców z Glinic, Idalina i Koziej Góry. - Najczęściej spalane są elementy mebli, plastikowe opakowania, pudełka po śmietanie i innych artykułach spożywczych – informuje Grzegorz Sambor, p.o. z-cy komendanta Straży Miejskiej w Radomiu.

Strażnicy miejscy mają jednak ograniczone możliwości. Teraz nie mogą kontrolować jakości używanego węgla. A głównym sprawcą zanieczyszczeń jest właśnie marny węgiel spalany w przestarzałych piecach. Choć w ostatnich latach dużo mówi się o dofinansowaniach przeznaczonych na wymianę pieców węglowych, to wciąż w tym temacie pozostaje wiele do zrobienia. W ciągu trzech ostatnich lat, dzięki dofinansowaniom z magistratu wymieniono ok. tysiąca pieców. Pozostały jeszcze trzy tysiące do wymiany. - Złej jakości paliwo, węgiel zasiarczony, zapylony, muły węglowe, czyli odpady z kopalń. To głównie powoduje zjawisko smogowe – dodaje
Grażyna Krugły.

Wpływ na zjawisko ma też nadmierny ruch komunikacyjny. Ale spaliny samochodowe nawet w połowie nie są tak groźne dla powietrza jak spalany w starym piecu marny węgiel. A prawo w tej materii kuleje. Nie ma ustawy antysmogowej, nie ma ogólnokrajowych norm dotyczących m.in. pieców. Na Mazowszu jest tylko uchwała przyjęta przez samorząd województwa. W myśl tej uchwały, służby miejskie z magistratu i straż miejska będą mogły kontrolować jakość m.in. spalanego węgla, ale będzie to możliwe dopiero od lipca tego roku.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Nowoczesna chce walczyć ze smogiem

  Radomska Nowoczesna apeluje do prezydenta Radomia o zakup oczyszczaczy powietrza do radomskich przedszkoli. Zdaniem przedstawicieli tej partii, oczyszczacze chroniłyby przed smogiem.

 • W Radomiu walczą ze smogiem

  360 pieców węglowych zostało zlikwidowanych w tym roku w Radomiu dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta. Na ten cel władze Radomia przeznaczyły półtora miliona złotych.

 • Wójt Przytyka: walka ze smogiem łatwa nie będzie

  Konsultacje z samorządowcami na temat uchwały antysmogowej odbyły się w Radomiu. Władze Mazowsza chcą wprowadzić ograniczenia, które poprawią jakość powietrza.

 • Władze Mazowsza chcą walczyć ze smogiem . Szykują uchwałę

  Niektóre piece trzeba będzie zlikwidować, wprowadzony zostanie też zakaz spalania określonych paliw. Władze Mazowsza chcą walczyć ze smogiem. Szykują stosowną uchwałę. Teraz prowadzą konsultacje społeczne w tej sprawie. Wypowiedzieć się może każdy chętny.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej